ԵԽԽՎ-ում այսօր Բյուրոյի նիստին թուրք եւ ադրբեջանցի պատվիրակներով քաղաքական նոր խումբ ստեղծելու նախաձեռնությունը տապալվել է: Այս մասին NEWS.am-ին ասաց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարի խոսքով, նախաձեռնության հեղինակն իտալացի պատվիրակներից մեկն էր, կազմում մեծ մասամբ  ճնշող թուրքեր էին ու ադրբեջանցիներ, ինչպես նաեւ բոսնիացի Միլիցա Մարկովիչը: Նշենք, որ Մարկովիչը հայտնի է իր հակահայկական դիրքորոշմամբ:
«Ուզում էին այդ խումբը ստեղծել ինչ-որ մարդկանց այդ տանիքի ներքո հավաքելու համար, սակայն Բյուրոյում 11 դեմ, 4 կողմ ձայնով այդ նախաձեռնությունը չընդունվեց»,- ասաց Արփինե Հովհաննիսյանը:
Որոշումը չընդունելու պատճառը երկուսն էին, ըստ Արփինե Հովհաննիսյան. հուլիսի 1-ից է այդ խումբը ստեղծված համարվում, մինչդեռ այդ ժամանակ 17 անդամներն այլ քաղաքական խմբերի անդամ էին, բացի դրանից պարզվել է, որ նոր խմբի կանոնադրությունը արտատպված է. «ԱԼԴԵ-ի կանոնադրությունն է copy paste արված»:

В ПАСЕ провалилась попытка создать турецко-азербайджанскую политическую группу. Об этом сообщила корреспонденту Новости Армении - NEWS.am руководитель армянской делегации в Парламентской Ассамблее Совета Европы Арпине Ованнисян.
Автором идеи стал один из итальянских делегатов. А за создание группы выступили множетсво турецких и азербайджанских депутатов, а также представиель Боснии Милица Маркович, автор антиармянской резолюции по Сарсангскому водохранилищу в Карабахе.
«Но на голосовании в Бюро эта инициатива провалилась 11 голосами против, при 4 за»,- заявила Ованнисян.
Такой политический блок хотели сколотить из лоббистов, однако выяснилось, что те даже не смогли написать собственный устав. Его под копирку переписали из устава Альянса либерал-демократов Европы (ALDE).