Ադրբեջանը չի հերքում, որ հուլիսի 4-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում օգտագործել է միջազգային կոնվենցիաներով անթույլատրելի զինատեսակներ, այդ թվում, ՏՌ-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանք: NEWS.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը՝ մեկնաբանելով ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարի հայտարարությունը, թե աշնանային նստաշրջանում բարձրացնելու են հուլիսի 4-ին տեղի ունեցած դեպքը:
«Մենք պատրաստ ենք քննարկել ոչ միայն երեկվա, այլեւ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած վայրագությունները. Թալիշում հայ ընտանիքի գլխատման եւ գնդակահարության, հայ զինծառայողի գլխատման, դպրոցի ճանապարհին 12-ամյա հայ երեխայի գնդակահարության դեպքերը: Ինքս որպես մայր, պատգամավոր ցավում եմ, որովհետեւ ինձ համար երեխան երեխա է, ես չեմ ուզում, որ հայ եւ ադրբեջանցի երեխաները զոհվեն, բայց լինենք անկեղծ, նույն Ադրբեջանն է, որ համառորեն հրաժարվում է հետաքննության մեխանիզմներ ներդնելուց, հարց եմ տալիս ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Սամեդ Սեյիդովին, ինչո՞ւ է Ադրբեջանը հրաժարվում: Պատասխանը հետեւյալն է՝ Ադրբեջանը շատ լավ հասկանում է, որ քննության արդյունքում եւս մեկ անգամ հաստատվելու է Ադրբեջանի նախահարձակ եւ ագրեսոր լինելը: Մենք պատրաստ ենք քննարկման եւ ունենք բոլոր փաստերը, որ Ադրբեջանը գործում է «Իսլամական պետության» ոգով»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Բացի դրանից, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամը կարծում է, որ Ադրբեջանն այս կերպ փորձելու է ստվերել ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի դեմ ուղղված փաստաթղթերի քննարկումները: Նաիրա Զոհրաբյանը հիշեցրեց, որ աշնանային նստաշրջանում քննարկվելու է Ադրբեջանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության հարցը. «Չմոռանանք, որ արդեն իսկ գործում է անկախ հետաքննող մարմինը, որը քննարկելու է կոռուպցիոն հայտարարությունները, որոնք ուղղակիորեն առնչվում են Ադրբեջանին, ուղղված են իրենց երկրի դեմ: Եվ ոչ միայն աշնանային նստաշրջանում, այլեւ այսուհետ բոլոր նստաշրջաններում Ադրբեջանի անունը դեռ շատ է հնչելու»:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 4-ի երեկոյան Ադրբեջանի Ալխանլու գյուղի մոտ տեղակայված դիրքերից Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Արցախի ԶՈՒ դիրքերի ուղղությամբ: Փոխհրաձգության ժամանակ մահացել են 52-ամյա ադրբեջանցի կին եւ 2-ամյա աղջիկ: Դեռեւս անհայտ է, նրանք մահացել են Արցախի զինուժի պատասխան հարվածների՞ց, թե Ադրբեջանի զինուժն ինքն է հրետակոծել սեփական գյուղը:

Азербайджан не отрицает, что применил запрещенное международными конвенциями вооружение. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявила член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян, комментируя инцидент вечером 4 июля.
Напомним, что накануне вечером дислоцированные в непосредственной близости от села Алханлы азербайджанские ВС обстреляли позиции ВС НКР. Во время перестрелки погибла 52-летняя женщина и 2-летняя девочка. Стала гибель женщины и ребенка результатом ответных действий ВС НКР или азербайджанские ВС сами обстреляли собственное село, неизвестно.
«Мы готовы обсуждать в ПАСЕ этот трагический инцидент, равно как и варварства, учиненные азербайджанцами в ходе апрельской войны – обезглавливание семьи в селе Талыш, убийство ребенка по дороге в школу. Я как мать, депутат, скорблю о гибели двухлетней азербайджанской девочки, потому что для меня ребенок любой национальности – ребенок, и я не хочу, чтобы гибли дети, армяне или азербайджанцы. Но будем искренни – именно Азербайджан отказывается от внедрения механизма расследования. И я задаю вопрос главе азербайджанской делегации Самеду Сеидову – почему Азербайджан отказывается? Ответ следующий: в Азербайджане отлично понимают, что в результате расследования подтвердится агрессия Азербайджана. Мы готовы обсуждать и располагаем всеми фактами, что Азербайджан действует в духе Исламского государства», - заявила Наира Зограбян.
Член армянской делегации в ПАСЕ также считает, что таким образом Азербайджан пытается сместить акценты обсуждений в ПАСЕ. Депутат напомнила, что на осенней сессии планируется обсуждение вопроса деятельности демократических институтов в Азербайджане. «Не будем забывать, что уже действует независимый следственный орган, который изучит заявления о коррупции, непосредственно затрагивающие Азербайджан.