Մոսուլում իրաքցի զինվորականները ձերբակալել են 16-ամյա գերմանուհու, որը ԻՊ-ի այսպես կոչված «հարսնացուներից» մեկն է, գրում է The Telegraph-ը։
Պարբերականի համաձայն, Լինդա Վենցելը, որը Դրեզդենից ոչ հեռու գտնվող Պուլշնից փոքր քաղաքից է, հայտնաբերվել է 20 ուրիշ օտարերկրացի կանանց հետ, որոնց կասկածում են ԻՊ-ին անդամակցության մեջ։ Նրանց հայտնաբերել են Հին քաղաքի տակ գնվող թունելում։ Լուսանկարի վրա աղջիկը գունատ է ու վախեցած։
Լինդան անհետացել էր մեկ տարի առաջ։ Նա մեծացել է բողոքական ընտանիքում ու չի դրսեւորել որեւէ հետաքրքրություն կրոնի հանդեպ։ Սակայն 2016-ի գարնանը նա առաջին անգամ ծնողնրեին պատմել է, որ հետաքրքրվում է իսլամով։ Նրա ընկերները հավաստիացնում են, որ աղջիկն իսլամ է ընդունել ու որոշ ժամանակ անց արմատականացել է ՝ համացանցում շփումների միջոցով։ Լինդան սկսել է ուսումնասիրել արաբերեն, դպրոց Ղուրան էր բերում ու հագնվում էր մուսուլման կանանց նման։ Ոստիկանությունը համարում է, որ նա սիրահարվել էր մուսուլման տղամարդու, որի հետ համացանցում էր ծանոթացել, որն էլ հենց համոզել էր նրան Սիրիա տեղափոխվել ու միանալ իրեն։

В Мосуле иракские военные задержали 16-летнюю  немку, одну из  так называемых «невест» ИГ, пишет The Telegraph.
Согласна изданию,  Линда Венцель, из небольшого городка Пульшниц, недалеко от Дрездена, была обнаружена вместе с 20 другими женщинами-иностранками, которые подозреваются в членстве в ИГ. Их обнаружили в  туннеле под Старым городом. На фото девушка выглядит бледной и испуганной.
Линда пропала год назад. Она выросла в протестантской семье и не проявляла никакого интереса к религии. Однако весной 2016 года она впервые рассказала родителям, что интересуется исламом. Ее друзья утверждают, что она приняла ислам и спустя некоторое время радикализировалась посредством общения в интернете. Линда стала изучать арабский язык, приносила в школу Коран и одевалась как мусульманка. Полиция считает, что она влюбилась в мужчину-мусульманина,  с которым она познакомилась в Интернете, который убедил ее переехать в Сирию, чтобы присоединиться к нему.