«Վեդոմոստիի» տնօրենների խորհրդի անդամ Դեմյան Կուդրավցեւը հաստատել է , որ իր ռուսական քաղաքացիությունը չեղարկվել է, գրում է թերթն իր կայքում։
«Ավելի վաղ տրամադրված քաղաքացիությունը չեղարկվել է»,- մեջբերում է կայքը Կուդրյավցեւին։
Ավելի վաղ այդ մասին հայտնել էր ՌԲԿ թերթը, որի տեղեկություններով Կուդրյավցեւը դեռ մարտին էր հանձնել ռուսական անձնագիրը։ Ըստ պարբերականի աղբյուրի տվյալների, որը մոտ է գործարարին, Իսրայելին հետ անվիզա համաձայնագրի հիման վրա Կուդրյավցեւի Ռուսաստանում մնալու ժամկետը սպառվում է, շուտով նա պետք է լքի երկիրը։
Փետրվարին Մոսկվայի քաղաքային դատարանը բավարարել է Դաշնային միգրոցիոն ծառայության դիմումը՝ ռուսական քաղաքացիություն ստանալու համար հարցաթերթիկում Կուդրյացեւի նշած տեղեկությունները կեղծ ճանաչելու մասին։
Լրատվամիջոցի տվյալներով Կուդրյավցեւի 90-ականների սկզբին փոխել էր խորհրդային անձնագիրը ու Իսրայելի քաղաքացիություն ընդունել։
Կուդրյավցեւն ինքը ասել էր, որ ԴՄԾ-ն հետաքքրքրվել է «յոթ տարվա վաղեմության հարցաթերթիկով, որը ես լրացրել էին, երբ ՌԴ քաղաքացիություն էի ստանում»։ Նրա խոսքով այնտեղ եղել է «տեղեկությունների պակաս, բայց ոչ քողարկում, ու նրանց այդ մասին հստակ հայտնի էր այդ ժամանակ գերատեսչության հետ իմ նամակագրությունից» ։ Նա չի ճշգրտել, թե հատկապես ինչ տվյալների մասին է խոսքը։ Նրա խոսքով «տվյալ տեղեկությունը տվյալ հարցաթերթիկի մեջ պարզապես չի տեղավորվել»։

Член совета директоров «Ведомостей» Демьян Кудрявцев подтвердил, что ему аннулировали ранее выданное российское гражданство, пишет газета на своем сайте
«Аннулировали ранее выданное гражданство», — приводятся в сообщении слова Кудрявцева.
Ранее об этом сообщила газета РБК со ссылкой на письмо бизнесмену от замначальника отдела по вопросам гражданства главного управления МВД по Москве. По информации газеты, Кудрявцев сдал российский паспорт еще в марте. Согласно данным источника издания, близкого к бизнесмену, срок пребывания Кудрявцева в России на основании безвизового соглашения с Израилем истекает — он скоро должен будет покинуть страну.
В феврале Мосгорсуд удовлетворил заявление ФМС о признании ложными сведений, указанных Кудрявцевым в анкете на получение российского гражданства.
По данным СМИ, Кудрявцев в начале 90-х сменил советский паспорт на израильский.
Сам Кудрявцев заявил «Новой газете», что ФМС «заинтересовала анкета семилетней давности, которую я заполнял, когда получал российское гражданство». По его словам, там нашлась «нехватка некоей информации, хотя она не была укрыта, а была точно им известна из моих же переписок с ведомством тех времен». Он не стал уточнять, о каких именно данных идет речь. Как сказал Кудрявцев, «эта информация в конкретную анкету попросту не влезла».