Հայերը մեր ձերքով են կոտորվել, եւ այդ մեղքերի համար մենք հիմա պատժվում ենք։ Այս մասին հայտարարել է Դիարբեքիրի առւտրա-արդյունաբերական պալատի նախագահ Գալիփ Էնսարիօղլուն։
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական Sabah-ը, Գալիփ Էնսարօղլուն Ստամբուլում կազմակերպված քրդական հարցին նվիրված կոնֆերանսի ընթացքում հանդես է եկել ելույթով, քննադատելով  քրդերին՝ գործիք դառնալու եւ դարասկզբին հայերին եւ մյուս  ոչ մահմեդական ազգերին կոտորելու մեջ:
«Մենք, որպես հասարակություն, մի քիչ էլ մեր մեղքերի համար ենք պատժվում։  Մենք՝ քրդերս, դարձանք գործիք, երբ երիտթուրքերը որոշեցին ստեղծել ազգային պետություն եւ հայերի եւ մյուս ոչ մահմեդականների դեմ նրանց գործողությունների լուռ վկան էինք։  Այն ժամանակներում այս հողերում ապրողների 25 տոկոսը ոչ մահմեդականներն էին։ Հայերը մեր ձեռքով են կոտորվել»,-շեշտել է Դիարբեքիրի առեւտրա-արդյունաբերական պալատի նախագահը։

Армяне погибали от наших рук, и теперь мы несем наказание за наши грехи. Об этом заявил  председатель торговой палаты Диарбекира Галип Энсариоглу.
Как передает турецкая «Sabah», на стамбульской конференции, посвященной курдскому вопросу, Галип Энсариоглу выступил с критикой курдов, заявив, что они стали орудием и в начале прошлого века уничтожали армян и другие немусульманские нации.
«Мы, как общество, немного несем наказание за наши грехи. Мы, курды, стали орудием, когда младотурки решили создать национальное государство, и стали немыми свидетелями их действий, направленных против армян и других немусульманских народов. В те времена 25% жителей этих земель были немусульмане. Армяне погибали от наших рук», - отметил председатель торговой палаты Диарбекира Галип Энсариоглу.