Իրաքյան Քուրդիստանի անկախացման մասին հանրաքվեն կխորացնի տարածաշրջանի տարաձայնություններն ու լարվածությունը, ասել է Իրանի ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանին։
Նրա խոսքով՝ անկախացման հանրաքվեի նման «անբարեխիղճ քայլերը» ճանապարհ են բացում նոր հակամարտությունների ու անկայունության համար, մինչ ԻՊ-ի դեմ պայքարը շարունակվում է։
Նախազգուշացնելով հանրաքվեից հետո տարաձայնությունների հնարավոր բռնկման մասին՝ Շամխանին նշել է, որ այն կուժեղանի լարվածությունը ու ցավ ու տառապանք կբերի Իրաքյան Քուրդիստանի բնակիչներին։

Референдум о независимости Иракского Курдистана усугибит разногласия и напряженность в регионе. Об этом заявил секретарь Высшего совета национальной безопасности ИРИ Али Шамхани, передаяет Tasnim.
По его словам, «недобросовестные шаги» такие как референдум о независимости, открывают путь для новых конфликтов и нестабильности, в то время как идет борьба с террористами «ИГ».
Предупредив о всплеске разногласий после референдума, Шамхани отметил, что он усилит напряженность и принесет боль и страдания жителям Иракского Курдистана.