«Հայկական ժամանակը» գրում է. «2018-ի ապրիլից հետո ՀՀ նախագահի մի քանի թեկնածուների անուններ են շրջանառվում։ Այս ընթացքում գրվել է ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի, ԼՂՀ նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի, նույնիսկ Արթուր Բաղդասարյանի անունը։
Մամուլում վերջերս լուրեր եղան, որ ընտրությունը կանգնել է Արկադի Ղուկասյանի վրա. որի հետ Սերժ Սարգսյանը ջերմ հարաբերություններ ունի։ Նախօրեին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում Անկախության տոնին նվիրված պաշտոնական միջոցառմանը ներկա էր նաեւ Արկադի Ղուկասյանը։ Վերջինս կանգնած էր առաջին շարքում, Բակո Սահակյանի եւ Կարեն Կարապետյանի մեջտեղում։ Նույն շարքում էին նաեւ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, Աժ նախագահ Արա Բաբլոյանը, երկու կաթողիկոսները, ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, ՀՀ Վարչապետը, Պաշտպանության նախարարը։
Իր ելույթը Սերժ Սարգսյանը սկսեց այսպես. «Արցախի Հանրապետության նախագահ, պարոն Բակո Սահակյան, Ձերդ Սրբություն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս եւ Ծայրագույն Պատրիարք Գարեգին Երկրորդ, Ձերղ Սրբություն Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջին, Արցախի Հանրապետության պաշտոնաթող նախագահ, պարոն Արկադի Ղուկասյան, հարգարժան հյուրեր, սիրելի հայրենակիցներ»։
Արկադի Ղուկասյանին աոաջին անգամ էր նման պատիվ մատուցվում, թեեւ նա նախկինում էլ բազմաթիվ միջոցառումների է մասնակցել։ Սերժ Սարգսյանի սույն ժեստը կարող է ուղիղ կապ ունենալ 2018-ից հետո ՀՀ նախագահի պաշտոնում Արկադի Ղուկասյանին տեսնելու նրա ցանկության հետ։ Այսինքն եթե Սարգսյանը որոշի, որ ՀՀ նախագահը պետք է լինի Արցախի նախորդ նախագահը, իշխող ՀՀԿ-ն այդ որոշումը կյանքի կկոչի»։

В Армении фигурирует несколько имен кандидатов на должность президента Армении после апреля 2018 года. За это время упоминались имена председателя КС Армении Гагика Арутюняна, бывшего президента НКР Аркадия Гукасяна и даже Артура Багдасаряна. Об этом пишет газета «Айкакан жаманак».
«В последнее время в прессе все чаще отмечается, что выбор пал на Аркадия Гукасяна, с которым у Сержа Саргсяна достаточно теплые отношения. На недавнем официальном мероприятии в административном комплексе Министерства обороны Армении в честь Дня независимости присутствовал и Аркадий Гукасян. Он стоял в первом ряду, между Бако Саакяном и Кареном Карапетяном.
Свою речь Серж Саргсян начал так: «Уважаемые президент Арцаха Бако Саакян, Католикос всех армян Гарегин II, Католикос Великого Дома Киликийского Арам I, бывший президент Арцаха Аркадий Гукасян, уважаемые гости, дорогие соотечественники…».
Несмотря на то, что Гукасян и прежде участвовал в самых разных мероприятиях, он впервые за все это время удостоился подобной чести. Подобный жест Саргсяна может иметь прямую связь с его желанием видеть последнего на посту президента Армении после апреля 2018 года», - пишет  газета «Айкакан жаманак».