Միացյալ Նահանգները հարված չի հասցնի Հյուսիսային Կորեային, քանի որ վստահ է, որ Փհենյանը միջուկային զենք ունի, որը կարող է որպես պատասխան օգտագործվել: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Հյուսիսային Կորեային ամերիկացիները հարված չեն հասցնի, որովհետեւ նրանք ոչ թե կասկածում են, այլ ճշգրիտ գիտեն, որ նրանք միջուկային ռումբեր ունեն: Իսկ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը այս հարցին անդրադառնալիս մի քանի անգամ ասել է, թե անհնար է պատկերացնել, որ ամերիկացիները կամ որեւէ այլ մեկը 100-տոկոսանոց տեղեկություններ ունեն անխտիր բոլոր օբյեկտների մասին»,- ասել է նա:
«Ես հիմա Հյուսիսային Կորեային չեմ պաշտպանում, այլ պարզապես ասում եմ այն, ինչպիսի վերլուծության հետ գործնականում բոլորը համաձայն են»,- հավելել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:
Նախարարի խոսքով՝ այս տրամաբանության հետ համաձայն է ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում բարձր մակարդակով իր զրուցակիցների մեծ մասը: Նա նշել է, որ սրա հիմքում Իրաք ամերիկացիների ներխուժման փորձն է ընկած: «Ամերիկացիները Իրաքի վրա հարված հասցրին բացառապես այն պատճառով, որ 100-տոկոսանոց տեղեկություն ունեին, որ զանգվածային ոչնչացման ոչ մի զենք չի մնացել»,- ասել է Լավրովը:
Լավրովը հույս է հայտնել, որ իր ներկայացրած տրամաբանությունը հաշվի կառնվի Վաշինգտոնի վերլուծաբանների կողմից: Հակառակ դեպքում իրավիճաը կարող է խզվել «շատ անկանխատեսելի բարձրակետում, եւ կտուժեն հազարավոր, տասնյակ, եթե ոչ հարյուր հազարավոր  անմեղ մարդիկ նույն Հարավային Կորեայում, Հյուսիսային Կորեայում, իհարկե՝ Ճապոնիայում, դե Ռուսաստանն ու Չինաստանն էլ շատ մոտ են»,- նշել է Լավրովը:

The US would not deliver a strike on North Korea, as they are confident Pyongyang has nuclear weapon, which may be used in response, TASS reported quoting Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov.
"On North Korea the US will not deliver a strike, as they not only suspect, but know for sure that they have nuclear bombs," he said. "President Putin reiterated a few times it is impossible to imagine the US or anybody else could have 100% information about absolutely all facilities."
"I am not protecting North Korea, I simply say practically all agree this analysis," he added.
According to the minister, this logic was shared by most counterparts on the margin of the UN General Assembly. At the same time, he stressed its base is the US’ experience of invading Iraq.
"They made a strike on Iraq exclusively as they had 100-percent information no mass destruction weapons remained there," Lavrov said. "There, a UN commission had been working, and they intrusively crossed the country’s territory, visited all facilities they wanted."
"Thus, as the commission came to the conclusion Iraq had not met fully the requirements, those who issued orders on strikes realized clearly those were lies," he continued. "Those, who ran that commission - let’s not go into details, there was somebody from Australia - took a huge sin."
The foreign minister expressed hope analysts in Washington would consider the logics, he had outlined. Otherwise, he said, the situation may fail "and suffering would be thousands and thousands, dozens of thousands, or even hundreds of innocent people in South Korea, North Korea, of course, in Japan, and Russia and China are very close there".