Հոկտեմբերի 11-ին Հոլիվուդի լեգենդ Ջոն Մալկովիչի մասնակցությամբ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կմեկնարկի Խաչատրյանի միջազգային 5-րդ փառատոնը։
Ջոն Մալկովիչը եւ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը համագործակցության մեծ փորձ ունեն. նրանք համատեղ հանդես են եկել 2015 եւ 2016 թվականներին Սեուլում եւ Բուենոս Այրեսում։ Սերգեյ Սմբատյանի ջանքերով էլ հայաստանցիները հնարավորություն կունենան շփվելու աշխարհահռչակ դերասանի արվեստին։ Ջոն Մալկովիչի երեւանյան բացառիկ համերգի պաշտոնական գործընկերն է լեգենդար Արարատ հայկական կոնյակը:
Ամերիկացի դերասան, պրոդյուսեր, ռեժիսոր, սցենարիստ Ջոն Մալկովիչը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ հանդես կգա Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ։ Մալկովիչը կներկայացնի հատված Էռնեստո Սաբատոյի «Հերոսների եւ գերեզմանների մասին» նովելից՝ 20-րդ դարի 2-րդ կեսի ամենանշանավոր կոմպոզիտորներից մեկի՝ Ալֆրեդ Շնիտկեի դաշնամուրի եւ նվագախմբի համար գրված կոնցերտի ուղեկցությամբ։ Որպես մենակատար հանդես կգա ճանաչված դաշնակահարուհի Անաստասիա Տերենկովան։ Համերգային ծրագիրն ունենալու է հետաքրքիր ձեւաչափ՝ միաձուլելով երաժշտությունը, գրականությունը, ասմունքն ու մեծ դերասանի կատարողական վարպետությունը։
Մինչեւ դեկտեմբերի 11-ը դասական երաժշտության սիրահարներն Խաչատրյանի միջազգային փառատոնի շրջանակներում կունկնդրեն բազմաթիվ սիմֆոնիկ եւ կամերային համերգներ, որոնց ընթացքում կհնչեն պրեմիերաներ։ Կներկայացվեն Սերժ Թանկյանի «Օրկա» սիմֆոնիան, հանդիսատեսի կողմից սիրված ու սպասված ՙԽաչատրյանը եւ ջազը՚ համերգային նախագիծը, հետաքրքիր այլ ծրագրեր։ Հանդես կգան հայտնի արտիստներ՝ դաշնակահարներ Գլորիա Քամփաները, Հայկ Մելիքյանը, Լեւոն Կարապետյանը, ջութակահարներ Դավիդ Նեբելը, Մարկ Բուշկովը, մեներգիչ Վլադիմիր Բայկովը (բաս) եւ այլք։ Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնը նվիրված է Հովհաննես Այվազովսկու 200-ամյա հոբելյանին:
Խաչատրյանի միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնը կյանքի են կոչում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Խաչատրյան» հիմնադրամի աջակցությամբ։

The 5th Khachaturian International Festival will be launched with the participation of Hollywood legend John Malkovich on October 11, at Aram Khachaturian Grand Concert Hall in Armenia’s capital city of Yerevan.
Malkovich and conductor Sergey Smbatyan have collaborated before successfully, performing on the same stage in Seoul (2015) and Buenos Aires (2016).
Thanks to Smbatyan, Armenians will have the opportunity to communicate with the art of this world-renowned actor.
American actor, producer, director, screenwriter John Malkovich will perform with the State Youth Orchestra of Armenia, headed by conductor Sergey Smbatyan.
Accompanied by the orchestra, Malkovich will perform as a narrator. The audience will be suggested to taste the fantastic fusion of literature and music: “Report on the Blind” chapter from Ernesto Sabato’s “On Heroes and Tombs” novel jointly performed with the Concerto for Piano and Orchestra by Alfred Schnittke, one of the most eminent musical figures of the second half of the XX century. Soloist pianist - Anastasya Terenkova.
The multi-genre program of the Khachaturian International Festival featuring symphonic and chamber concerts and numerous premieres will accompany the connoisseurs of classical music up to December 11, the Closing Ceremony.
The program will include such long awaited projects as the Orca Symphony No. 1 by Serj Tankian and “Khachaturian meets jazz” concert series, as well as famous artists: pianists Gloria Campaner, Hayk Melikyan, Levon Karapetyan, violinists Davit Nebel, Marc Bouchkov, and bass Vladimir Baykov are to be hosted under the festivals umbrella.
The 5th Khachaturian International Festival is dedicated to the 200th anniversary of Hovhannes Aivazovsky.
The festival is held under the high patronage of the President of RA Serzh Sargsyan. It is implemented thanks to the joint efforts of the State Youth Orchestra of Armenia, with the support of the Ministry of Culture of RA and the “Khachaturian” Foundation.