Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական վիճակագիրների կոնֆերանսի Բյուրոյի անդամներին՝ Բյուրոյի նախագահ Մարյո Բրուունի գլխավորությամբ:
Հանրապետության Նախագահը ողջունելով հյուրերին եւ գոհունակությամբ նշելով, որ Եվրոպական վիճակագիրների կոնֆերանսի Բյուրոյի հերթական նիստն անցկացվում է Երեւանում, ընդգծել է վիճակագրական ծառայությունների գործունեության կարեւորությունն ու հաջողություններ մաղթել նիստի աշխատանքին, ինչպես նաեւ Բյուրոյի ջանքերին՝ Եվրոպայի տնտեսական տարածաշրջանում ու ողջ աշխարհում պաշտոնական վիճակագրության հետագա զարգացման գործում։
Նախագահ Սարգսյանի համոզմամբ՝ վիճակագիրների տրամադրած հավաստի տեղեկատվությունից եւ վիճակագրական վերլուծությունից է մեծապես կախված յուրաքանչյուր հասարակության, տնտեսության, անգամ առանձին կազմակերպությունների առաջընթացը՝ նկատի առնելով, որ այդ աշխատանքն օգնում է ճիշտ գնահատել ընթացիկ զարգացումները, ինչպես նաեւ մարդկության առջեւ ծառացած արդի մարտահրավերները:
Հանդիպմանը երկուստեք կարեւորվել է ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության ակտիվ ներգրավվածությունը միջազգային համագործակցությանը, որի շնորհիվ ծառայությունը հնարավորություն է ունենում ծանոթանալու ոլորտի միջազգային լավագույն փորձին, միասնական, գիտական ու անկախ վիճակագրական մեթոդաբանություններին եւ համակարգերի ձեւավորմանը, ձեռք բերելու նոր գիտելիքներ ու շարունակաբար կատարելագործվելու:
Հանդիպման մասնակիցները Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել են Եվրոպական վիճակագիրների կոնֆերանսի Բյուրոյի գործունեությունը եւ կարեւորել երեւանյան նիստի օրակարգում ներառված հարցերի համատեղ քննարկումներն ու փորձի փոխանակումը:

Президент Серж Саргсян 10 октября принял членов Бюро европейской статистической конференции во главе с председателем Бюро Марйо Бруни. Об этом Новости Армении-NEWS.am сообщили в пресс-службе президента Армении.
Поприветствовав гостей, Саргсян с удовлетворением отметил, что Бюро европейской статистической конференции провело свое очередное заседание в Ереване, подчеркнув важность статистических служб, и пожелал успехов на заседании, а также тем усилиям, которые прилагает Бюро для дальнейшего развития официальной статистики в Европейском экономическом пространстве и во всем мире.
По мнению президента Саргсяна, статистический анализ, представленный статистиками, во многом зависит от уровня прогресса в каждом отдельно взятом обществе, экономике и даже отдельных организаций, учитывая, что эта работа помогает оценить текущие события, проблемы, а также современные вызовы, стоящие перед человечеством.
На встрече стороны придали большое значение активному участию Национальной статистической службы Армении в рамках международного сотрудничества, благодаря чему службе предоставляется возможность ознакомиться с передовой международной практикой, унифицированными, научными и независимыми статистическими методологиями и системами, приобретать новые знания и постоянно совершенствовать их.
Участники встречи представили президенту Армении деятельность Бюро европейской статистической конференции и подчеркнули важность совместного обсуждения и обмена опытом по представленным в повестке дня вопросам.