Մոտ 90 արտահանողների արդեն արագացված կարգով վերադարձրել են ԱԱՀ–ն։ Այդ մասին հոկտեմբերի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է կառավարությանն առընթեր  Պետեկամուտների  կոմիտեի Վարչարարության, մեթոդաբանության, ընթացակարգերի և սպասարկման վարչության պետ Արման Պողոսյանը։
Մարտի 30-ին Հայաստանի կառավարությունը ընդունել է արտահանվող ոչ մեծ ապրանքների խմբաքանակի համար (20 մլն դրամ) է  ԱԱՀ–ի արագացված վերադարձի կարգը։ Հիմա  90 օրվա փոխարեն այդպիսի արտահանողները սպասում են  ընդամենը 4 օր։ Ապրիլից այդ կանոնակարգից օգտվել է արդեն 89 ձեռնարկություն, որոնց վերադարձվել է մոտ 1 միլիարդ 73 մլն դրամ ( մտ 2,2 մլն դոլար) ԱԱՀ։

Около 90 экспортёров уже получили ускоренный возврат НДС. Об этом заявил на встрече с журналистами 13 октября начальник Управления по методике администрирования Комитета госдоходов при Правительстве Армении Арман Погосян.
30 марта Правительство Армении приняло порядок ускоренного возврата НДС для экспорта не очень крупных товарных партий (до 20 млн. драмов). Теперь вместо 90 дней такие экспортёры ждут всего 4 рабочих дня. С апреля этим режимом воспользовались уже 89 предприятий,  которым возвратили примерно 1 млрд. 73 млн. драмов (около $2,2 млн.) НДС.