Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է խորհրդակցություն՝ 2018 թվականին Հայաստանում կայանալիք երեք խոշոր հոբելյանական միջոցառումների՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի, Հայաստանի Հանրապետության եւ մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակի ու Երեւանի հիմնադրման 2800-ամյակի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը քննարկելու նպատակով:
Հիշյալ միջոցառումների նախապատրաստման եւ անցկացման աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով ավելի վաղ Հանրապետության Նախագահի հրամանագրերով ստեղծվել են հանձնաժողովներ, հաստատվել են դրանց անհատական կազմերը, եւ հանձնաժողովներին տրվել են հանձնարարականներ:
Խորհրդակցության սկզբում Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ երեք միջոցառումներն էլ ունեն առանձնահատուկ նշանակություն եւ պետք է անցնեն անթերի՝ կազմակերպչական շատ բարձր մակարդակով: «Ըստ էության, Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը կլինի Հայաստանի անկախացումից հետո ամենախոշոր միջոցառումը՝ աշխարհի ֆրանկոֆոն երկրների ղեկավարների, բարձրաստիճան բազմաթիվ պատվիրակությունների մասնակցությամբ: Ենթադրվում է, որ 100-ից ավելի պատվիրակություններ եւ մինչեւ հինգ տասնյակ պետությունների ղեկավարներ կմասնակցեն գագաթնաժողովին: Սա մեծ միջոցառում է, որի սահուն կազմակերպումը պետք է վկայի մեր պետական մարմինների կայացվածության մասին»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Երեւանում 2018թ. հոկտեմբերի 11-12-ին կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախապատրաստման աշխատանքների եւ դրանց վերաբերյալ Նախագահի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքի մասին զեկուցել է արտաքին գործերի նախարար, Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով ստեղծված հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Էդվարդ Նալբանդյանը: Օրակարգի հաջորդ հարցի՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը զեկուցել է պաշտպանության նախարար, հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանը: Երեւանի քաղաքապետ, պետական հաջորդ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Տարոն Մարգարյանը զեկուցել է Երեւանի հիմնադրման 2800-ամյա հոբելյանական միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների մասին:
Հանրապետության Նախագահը խորհրդակցության արդյունքում հանձնարարել է երկշաբաթյա ժամկետում ամփոփել շահագրգիռ մարմիններից ստացված բոլոր առաջարկությունները եւ ներկայացնել հոբելյանական միջոցառումների մանրամասն ծրագրերը՝ կատարման պատասխանատուներով եւ ֆինանսական հստակ հաշվարկներով: Նախագահի կողմից տրվել են նաեւ կազմակերպչական աշխատանքների հետ կապված մի շարք հանձնարարականներ:

YEREVAN.- Armenian President Serzh Sargsyan on Saturday convened a consultation aimed at discussing the process of preparation works of three major events to be held in Armenia in 2018 – the Francophonie summit, 100th anniversary of the Republic of Armenia and May heroic battles, as well as the 2800th anniversary of Yerevan, press service of the President’s Officesaid.
Earlier according to the President’s decrees, commissions have been created aimed at organizing the preparation works of these events, their personal staffs have been approved and the commissions were given instructions. During the consultation President Sargsyan said these three events are very important and they must be held without any shortcomings at highest organizational level.
“In fact, the Francophonie summit is going to be the major event in Armenia since its independence with the participation of heads of Francophonie state, numerous high-ranking delegations. It is expected that more than 100 delegations and up to 50 heads of state will attend the summit. This is a great event, and its smooth organization must testify the establishment of our state bodies”, the President said.
Foreign minister Edward Nalbandian, deputy chairman of the commission created by the President’s decree, reported on the preparation works of the Francophonie summit which will be held in Yerevan on October 11-12, 2018, as well as on the implementation process of instructions tasked by the President.
Fefense minister Vigen Sargsyan, deputy chairman of the commission, reported on the preparation works of event dedicated to the 100th anniversary of the Republic of Armenia and the May heroic battles. Yerevan Mayor Taron Margaryan, deputy chairman of the next commission, reported on the preparation works of the events dedicated to the 2800th anniversary of Yerevan. President Serzh Sargsyan tasked to sum up all proposals received from concerned bodies within two weeks and submit the detailed plans of events. The President also gave certain instructions over the organizational works.