Շինարարական ընկերությունը հայտարարում է, որ Աշտարակ-Դավիթաշեն ճանապարհի հատվածի շինարարությունը գրաֆիկից հետ է մնում «Վեոլիա» ընկերության պատճառով։
NEWS.am-ի խմբագրություն էր դիմել «Վահագն եւ Սամվել» ՍՊԸ շինարարական ընկերության իրավաբան Ալեքսանդր Ալեքսանյանը։ Այս պահին ընկերությունը վրացական Company Black Sea Group-ի հետ շինարարություն է իրականացնում Աշտարակ-Դավիթաշեն ճանապարհի հատվածում, որը Քաղաքային կայուն զարգացման ծրագրի նախագծի մի մասն է, սակայն  բախվել է անկանխատեսելի խոչընդոտների։ Գործակալության թղթակիցները տեղում են ծանոթացել իրավիճակին։
Ընկերության ներկայացուցիչները ցույց տվեցին եւ պատմեցին, որ ապագա կամրջի հիմքից անմիջական հեռավորության վրա ջրատար է անցնում։ Նախագծի համաձայն՝ ընկերությունը նոր ջրատար է կառուցել, որն անհրաժեշտ է միացնել մայր գծին, իսկ հինը դուրս հանել շահագործումից։ Սակայն, «Վահագն եւ Սամվել» ՍՊԸ ներկայացուցիչները նշում են, որ «Վեոլիա» ընկերությունը հրաժարվում է կատարել միացումը։ Իրավիճակը հատկապես կարեւոր է նրանով, որ հին խողովակաշարի վրա կափույրից կաթում է վայրկյանում 2 լ խմելու ջուր։ Ջուր է կաթում նաեւ ջրատարի մյուս հատվածներում։ Դրան զուգահեռ խնդիրներ են ի հայտ եկել կոյուղու հետ կապված։
«Մենք Աշտարակ-Դավիթաշեն ճանապարհի շինհրապարակում ենք՝ Գեւորգ Չաուշ-Մելքումով հատվածում՝ գործող ջրատարի մոտ։ Շինարարական աշխատանքների ընթացքում ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ աշխատանքները դադարեցվել են։ Հուլիսի 28-ին մենք դիմել էինք «Վեոլիա» ընկերությանը համապատասխան փորձնական աշխատանքների եւ միացման, նոր ջրատարը շահագործման հանձնելու համար։ Սակայն մինչ օրս դա չի արվել։ «Վեոլիայից» անհիմն բացատրություններ ենք ստանում։ Գործող ջրատարից անընդհատ ջուր է հոսում։ Ընկերության ներկայացուցչի խոսքով՝ արդեն 4 տարի մեծ ճնշման տակ կափույրից ջուր է հոսում։ Այդ խնդրի լուծման համար մենք բազմիցս դիմել ենք «Վեոլիային», սակայն նրանց ներկայացուցիչը հայտարարում է, որ քանի որ ջրատարը շահագործումից դուրս է բերվելու, իմաստ չունի կափույրի վրա գումար ծախսել։ Մենք բազմաթիվ դիմումներ ենք հղել թե՛ «Վեոլիա» ընկերությանը, թե՛ նախագծի պատվիրատու Երեւանի քաղաքապետարանին, սակայն միայն քաղաքապետարանն է արձագանքել։ Ձեւավորվել է հանձնաժողով, որը տեխնիկական հանդիպում է անցկացրել այս վայրում, արձանագրել համապատասխան վթարը եւ այն փաստը, որ կապալառուն ուշանում է գրաֆիկից, եւ աշխատանքները, որոնք պետք է իրականացվեին օգոստոսին, մինչեւ օրս չեն կատարվել։ Դրանից բացի, շուտով աշնանային անձրեւներ են սկսվելու, եւ աշխատանքներն անհնար կլինի շարունակել»,- ասում է Ալեքսանդր Ալեքսանյանը։
Իրավաբանի խոսքով՝ «Վեոլիան» սեպտեմբերի կեսին մեծ ուշացումով պատասխանեց, որ միացումը չի կատարվի մի քանի պատճառով։ Դրանց թվում նշվում էր, որ խողովակաշարի ռենտգեն փորձարկումներ չեն կատարվել։ Դրան «Վահագն եւ Սամվել» ՍՊԸ-ից պատասխանել են,  որ ռենտգեն փորձարկումների անցկացումը չի կարող պարտադիր պայման համարվել՝ համաձայն օրենքի պահանջի։ Այդուհանդերձ ռենտգեն փորձարկումներն իրականացվել են, ինչն ընկերությունը կարող է ապացուցել։ Այսինքն՝ մերժման նման «հիմնավորումը» անհիմն է։
«Դրանից հետո «Վեոլիան» մեզ առաջարկեց երրորդ կազմակերպության թեկնածությունը, որը պետք է կատարեր միացումը։ Երբ մենք նրանց ասած կազմակերպությունից նախահաշիվ պահանջեցինք, ստացանք թվեր, որոնք գերազանցում էին համարժեք աշխատանքի արժեքը։ Այդուհանդերձ մենք պահանջեցինք արտոնագիր ներկայացնել, զոդողի վկայական եւ այլ փաստաթղթեր, եւ ընկերությունը հանկարծ հայտարարեց, թե հրաժարվում է աշխատանքից։ Այսինքն՝ ստացվում է, որ «Վեոլիան» պատրաստ էր միացումը կատարել, սակայն պայմանով, որ դա անի ուրիշ կազմակերպություն։ Հիշեցնեմ, որ Դավիթաշեն-Աշտարակ ճանապարհի պատվիրատուն Երեւանի քաղաքապետարանն է, նա էր մրցույթ հայտարարել կոնկրետ չափանիշներով եւ որակի պահանջներով։ Դրանց համապատասխանել  է վրացական Company Black Sea Group-ը, եւ «Վահագն եւ Սամվել» ընկերությունը։ Մենք ունենք զոդման եւ միացման աշխատանքների համար բոլոր արտոնագրերը, վկայականներն ու այլ փաստաթղթերը։ Երրորդ ընկերության օգնության կարիքը մենք չունենք»,- նշեց իրավաբանը։
Միաժամանակ, ճանապարհը պետք է շահագործման հանձնվի 2018-ի հոկտեմբերին, եւ արդեն ակնհայտ է, որ գրաֆիկից 3 ամսով ուշանում են։ Տեխնիկան եւ շինարարներն արդեն հսկայական գումարներ արժեն։ Ընկերությունը ստիպված է նորից ծածկել ջրի հոսքից նստող բնահողը, ինչը նույնպես լրացուցիչ ծախսերի հետ է կապված։ Իսկ ամենակարեւորն այն  է, որ թեպետ աշխարհում խմելու ջուրը ոսկուց թանկ է, Հայաստանում ինչ-որ մեկը կարող է իրեն թույլ տալ, որ այդ ջուրն անիմաստ հողի տակ անցնի, թեպետ բնակչության մի հատված օրական մի քանի ժամով է ջուր ստանում։
«Ահա այստեղ՝ կամրջի հիմքի մոտ, պետք է 7-սմ հողաթումբ լինի, որը չկա, քանի որ հին ջրատարն անջատված չէ։ Բացի այդ, հոսող ջուրը արհեստական ջրամբար է ստեղծել, բնահողը քայքայվում է, այն կորցնում է որակը։ Նույն բանն էլ ավազի հետ է տեղի ունենում։ Առկա է «Էգիս ինտերնեշնլ» ընկերության ինժեներ-երկրաբանի եզրակացությունը։ Այդ հարցով մենք նաեւ դիմել ենք «Վեոլիային», սակայն ապարդյուն։ Ընկերության գործողությունները, ավելի ճիշտ, անգործությունը մեծ վնաս է հասցնում թե՛ պատվիրատուին, թե՛ կապալառուին։
Այս հատվածից բացի, կա նաեւ մեկ ուրիշ՝ ոչ պակաս խնդրահարույց հատված։ Այն «Արմենիա» հեռուստաընկերության մոտ է։ Հողային աշխատանքների ժամանակ կոյուղաջրեր են հայտնաբերվել։ Հետագա աշխատանքների ժամանակ պարզվել է, որ դրանք հոսում են 2 խցանված խողովակներից՝ ասբեստից եւ մետաղական։ Այդ կապակցությամբ մենք նույնպես դիմել ենք «Վեոլիային», սակայն նրանք ասում են, որ ոչինչ չեն կարող անել։ Ստեղծված իրավիճակի պատճառով կանգնած է տեխնիկան, խախտվել է աշխատանքի գրաֆիկը։ Մենք պարտավորվել ենք աշխատանքն ավարտին հասցնել 2018-ի հոկտեմբերին, սակայն արդեն ակնհայտ է, որ եթե աշխատանքի որոշակի հատվածը օգոստոսին չի ավարտվել, ժամկետի մեջ տեղավորվել չի ստացվի, եւ մենք շեղվում ենք սահմանված գրաֆիկից։
Այս պահին, քանի որ «Վեոլիա ջուր» ընկերությունն անպատասխան է թողել մեր դիմումները, այդ թվում՝ գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Լեֆեի անունով գրած դիմումը, մենք նամակ ենք գրել ՀԾԿՀ-ին, ստացել ենք նախնական արձագանք․ «Վեոլիա ջուր» ընկերությանը 7 օր է տրվել խնդրի առկայության վերաբերյալ հիմնավոր պատասխան ներկայացնելու համար։ Մենք նաեւ պատրաստվում ենք դիմել ջրային տնտեսության պետական կոմիտե։ Անհրաժեշտ եմ համարում նշել, որ կապալառուին հասցված վնասը պարտադիր կարգով պետք է վերականգնվի։ Հիմա կապալառուի ստեղծած հանձնաժողովը հետազոտություն է անցկացնում հասցված վնասի չափը գնահատելու համար։ Դրանից բացի, բնահողը փոխելու անհրաժեշտության պատճառով է զգալի վնաս հասցվել, որի փոխհատուցումը կարող է կատարվել ծրագրի շրջանակներից դուրս լրացուցիչ աշխատանքների միջոցով»,- ասաց Ալեքսանդր Ալեքսանյանը։
Նշենք, որ «Վեոլիա ջուր» ընկերության տեսակետն այս հոդվածում արտահայտված չէ։ NEWS.am-ը պատրաստ է հրապարակել այն, եթե ընկերությունը որոշի արձագանքել։

Строительная фирма заявляет о существенном отклонении от графика строительства участка дороги Аштарак-Давидашен по вине компании «Веолия».
В редакцию Новости Армения – NEWS.am обратился юрист строительной фирмы ООО «Ваагн и Самвел» Александр Алексанян. В настоящее время фирма вместе с грузинской фирмой Company Black Sea Group осуществляет строительство участка дороги Аштарак-Давидашен, являющегося частью проекта Север-Юг, однако столкнулась с непредвиденными препятствиями. Корреспонденты агентства побывали на стройплощадке и на месте ознакомились с ситуацией.
Как рассказали и показали представители фирмы, в непосредственной близости от основания будущего моста пролегает водопровод. В соответствии с проектом, фирмой построен новый водопровод, который необходимо подключить к магистрали, а старый вывести из эксплуатации. Однако, отмечают представители ООО «Ваагн и Самвел», компания «Веолия» отказывается осуществить переключение. Особую важность ситуации придает то обстоятельство, что на старом трубопроводе установлен протекающий вентиль, из которого ежесекундно вытекает 2 литра питьевой воды. Утечки есть и на нескольких других участках водопровода. Параллельно выявлены проблемы с канализацией.
«Мы находимся на стройплощадке дороги Аштарак-Давидашен, на участке Геворк Чауш – Мелкумов около действующей линии водопровода. В ходе строительных работ возникла ситуация, когда работы прекращены из-за невозможности их продолжения. 28 июля мы обратились в компанию «Веолия» для проведения соответствующих испытательных работ и подключения, сдачи нового водопровода в эксплуатацию. Однако это не сделано по сей день. От «Веолии» поступают безосновательные объяснения. Из действующего водопровода безостановочно течет вода. Согласно озвученной представителем компании информации, уже 4 года под большим давлением вытекает вода из вентиля. Чуть выше  находится вантуз, откуда также под большим давлением вытекает вода. Для решения этой проблемы мы неоднократно обращались к «Веолия», однако их представитель заявляет, что  поскольку существующий водопровод будет выведен из эксплуатации, не имеет смысла тратиться на вентиль. Мы направили множество обращений как компании «Веолия», так и заказчику проекта – мэрии Еревана, однако откликнулась лишь мэрия. Была сформирована комиссия, которая провела техническую встречу на этом месте, запротоколированы соответствующие аварии, возникшая ситуация, тот факт, что подрядчик отклоняется от графика, и то, что работы, которые  должны были быть осуществлены в августе, по сей день не выполнены. Помимо этого, скоро осенние дожди и будет невозможно продолжать работу», - рассказал Александр Алексанян.
По словам юриста, «Веолия» в середине сентября, с существенным опозданием, ответила, что переключение не будет проведено по нескольким причинам. В их числе было отмечено, что не проводились рентгеновские испытания трубопровода. На что в «Ваагн и Самвел» ответили, что проведение рентгеновского испытания не может быть обязательным условием, согласно действующим требованиям законодательства. И тем не менее, рентгеновские испытания были проведены, подтверждение чего компания может представить. То есть подобное «обоснование» отказа безосновательно.
«После этого «Веолия» предложила нам кандидатуру третьей организации для осуществления подключения. Когда мы запросили у указанной ими организации смету,  получили цифры, намного превышающие стоимость аналогичных работ. Тем не менее, мы попросили представить лицензии, свидетельство сварщика, другие документы, и тут компания вдруг сообщила, что отказывается осуществлять работу. То есть получается, что «Веолия» была готова провести подключение, но при условии, если это сделает другая организация. Напомню, что заказчиком участка дороги Давидашен-Аштарак является мэрия Еревана, она объявила конкурс с определенными критериями и требованиями квалификации. Таковым соответствовала  грузинская компания Company Black Sea Group и фирма «Ваагн и Самвел». Все соответствующие лицензии, свидетельства и прочие документы на проведение сварочных и подсоединительных работ у нас  имеются. В помощи третьих компаний для проведения работы мы не нуждаемся», - подчеркнул юрист.
Между тем, дорога должна быть завершена в октябре 2018 года, и уже налицо трехмесячное отставание от графика. Сам по себе простой техники и строителей это уже огромные суммы. Вымывание продолжающей течь водой грунта означает, что фирме придется заново укладывать грунт, проводить дополнительные работы, что опять связано с дополнительными затратами. А самое главное, что хотя в мире питьевая вода стоит дороже золота, кто-то в Армении может себе позволить давать воде бессмысленно утекать в землю, хотя некоторая часть населения республики получает воду по графику, по нескольку часов в день.
«Вот здесь, у основания моста, должна быть семиметровая насыпь, которая не сделана из-за того, что не отключен старый водопровод. Кроме того, вытекающая из вентиля вода создала искусственный водоем. Вымывается грунт, он теряет качества. То же самое происходит с засыпанным песком. Имеется соответствующее заключение инженера-геолога компании «Эгис интернешнл», осуществляющей технический контроль. По этому вопросу мы также обратились к «Веолии», однако безрезультатно. Действия компании, точнее, бездействие, наносит большой ущерб как заказчику, так и подрядчику.
Помимо этого участка, есть и другой, не менее проблемный. Он расположен около телестудии «Армения». Во время проведения земляных работ обнаружились канализационные воды. При дальнейшей работе выяснилось, что они вытекают из двух забитых труб – асбестовой и металлической. В связи с этой проблемой мы также обратились к «Веолии», однако они заявили, что ничего не могут поделать. В связи с создавшейся ситуацией  простаивает техника, люди, нарушен график работы. Мы обязались завершить работу в октябре 2018 года, однако уже очевидно, что если определенная часть работы не завершена в августе, в срок уложиться не получится, и мы существенно отклоняемся от утвержденного графика.
В настоящее время, поскольку компания «Веолия джур» оставила без ответа наши обращения, в том числе на имя  генерального директора Кристиана Лефе, мы направили копию письма в комиссию по регулированию общественных услуг, получили предварительный отклик – компании «Веолия» дан семидневный срок для представления обоснованного ответа о причинах проблем. Мы также собираемся обратиться в государственный комитет водного хозяйства. Считаю необходимым отметить, что ущерб, причиненный подрядчику, подлежит в обязательном порядке восстановлению. Сейчас созданная подрядчиком комиссия проводит исследование для определения размеров нанесенного ущерба, дабы могли получить у «Веолии» возмещение ущерба. Помимо этого, из-за необходимости замены грунта нанесен большой ущерб, возмещение которого может быть осуществлено посредством проведения дополнительных, вне рамок программы, работ», - подчеркнул Александр Алексанян.
Отметим, что точка зрения компании «Веолия» в данной публикации не отражена. Новости Армении – NEWS.am готова опубликовать ее, если компания решит выступить с ответной реакцией.