Գերմանիայի իշխանություններն այս տարվա երրորդ եռամսյակում դեպի Սաուդյան Արաբիա եւ Եգիպտոս զենքի արտահանմանը հավանություն են տվել: Այդ մասին նշվում է դաշնային կառավարության պատասխանում, որը տրվել է Ձախ կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության հարցմանը, հաղորդում է DW-ն:
Գերմանիայի Էկոնոմիկայի նախարարության տվյալներով՝ դեպի Սաուդյան Արաբիա սպառազինությունների մատակարարման ծավալը գրեթե 148 մլն եվրո է, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 108 մլն եվրոյով ավել է:
Դեպի Եգիպտոս արտահանման համար թույլատրված զենքի արժեքը կազմել է գրեթե 298 մլն եվրո , նախորդ տարվա երրորդ եռամսյակում`45 մլն եվրո:
Բունդեսթագի Ձախ կուսակցությունից  պատգամավոր Շտեֆան Լիբիխը ռազմական գործողությունների ֆոնին Էր Ռիյադին  սպառազինության արտահանումը անվանել է «հատկապես դատապարտելի»:
Նա հիշեցրել է, որ անցյալ շաբաթ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը զգուշացրել է Եմենում «բազմաթիվ տասնամյակների ամենասարսափելի սովի բռնկման հնարավորության մասին, որի զոհը միլիոնավոր մարդիկ կլինեն»:

Власти Германии в третьем квартале текущего года одобрили экспорт оружия в Саудовскую Аравию и Египет. Это следует из ответа федерального правительства на запрос парламентской фракции Левой партии, поступившего в распоряжение агентства epd, передает DW.
По данным министерства экономики ФРГ, сумма поставок вооружений Саудовской Аравии, одобренных правительством страны в третьем квартале, составляет почти 148 млн евро, что на 108 млн евро больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Стоимость объема вооружений, разрешенных к вывозу в Египет, составила почти 298 млн евро - в третьем квартале годом ранее она равнялась 45 млн евро.
Депутат бундестага от Левой партии Штефан Либих назвал экспорт оружия Эр-Рияду «особо предосудительным» на фоне военных действий, которые арабская коалиция во главе с Саудовской Аравией ведет в Йемене. Он напомнил, что Организация Объединенных Наций на прошлой неделе предупредила о возможности вспышки в Йемене «сильнейшего за многие десятилетия голода, жертвами которого станут миллионы человек».