Greencard–ի խաղարկությամբ ահաբեկչական գործունեության մեջ կասկածվող առնվազն 6 մարդ տեղափոխվել է ԱՄՆ ապրելու, հայտնում է Fox News–ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմին։
Դրանցից մեկը Սայֆուլլո Սաիպովն է, որին  մեղադրում են Նյու Յորքում Հելոուինի օրը ահաբեկչություն կազմակերպելու մեջ, որի հետեւանքով զոհվել էր 4, վիրավորվել՝ ավելի քան 10 մարդ։ Ուզբեկ ներգաղթյալը ԱՄՆ էր եկել 2010 թվականին։ Նա քննիչներին խոստովանել է, որ իրեն ոգեշնչել է ԻՊ խմբավորման քարոզչությունը։
Հեռուստաալիքը հայտնում է, որ Greencard–ի վիճակահանությունը ամեն տարի մինչեւ 50 հազար միգրացիոն վիզա է տրամադրում։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ  մտադիր է փակել Greencard–ի խաղարկության միգրացիոն ծրագիրը։ Դրա համար նրան անհրաժեշտ է Կոնգրեսի հավանությունը։

Как минимум шесть человек, подозреваемых в причастности к террористической деятельности, переехали жить в США по лотерейной программе Greencard, сообщает телеканал Fox News со ссылкой на администрацию президента, передает «Интерфакс»
Одним из них является Сайфулло Саипов, обвиняемый в совершении теракта в Нью-Йорке в Хеллоуин, в результате которого восемь человек погибли и более 10 пострадали. Иммигрант из Узбекистана Саипов приехал в США в 2010 году, он признался следователям, что вдохновлялся пропагандой террористической группировки ИГ (запрещена в РФ).
Как сообщает телеканал, лотерея Greencard ежегодно предоставляет до 50 тысяч иммиграционных виз.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил о намерении закрыть иммиграционную программу по лотерейной выдаче Greencard после теракта на Манхэттене. Для закрытия программы, запущенной в 1990 году, президенту потребуется одобрение Конгресса США.