ՌԴ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի հնագետները եւ նրանց եգիպտացի գործընկերները Դեր ալ Բանաթի ղպտիական վանքում հին եգիպտական սարկոֆագ եւ մումիա են գտել՝ թաղված հելլենների իշխանության օրոք, հայտնում է Եգիպտոսի հնագիտությունների նախարարության մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»–ն։
«Մումիան լավ վիճակում է, հուղարկավորության վուշե պատանը վնասված չի եղել։ Մումիայի գլուխը ծածկված է սեղմված պապիրուսից պատրաստված դիմակով, որի վրա պատկերված է երկնքի Քխեբր աստվածը։ Մումիայի կուրծքը զարդարված է Իսիդա աստծու պատկերով»,– ասել է Եգիպտոսի Հնագիտությունների հարցերով գերագույն խորհրդի ղեկավար Մուստաֆա Վազիրին։
Ռուսական հնագիտական առաքելությունը պեղումներ է կատարում Եգիպտոսի մի քանի շրջաններում՝ ափամերձ Ալեքսանդիայում, հնագույն Մեմֆիս մայրաքաղաքում, երկրի հարավում՝ Լուքսորի արվարձաններում։ Սակայն իսկական հաջողությունը բերեց հնագետներին քիչ հայտնի Էլ Ֆայում օազիսը՝ Կահիրեից 100 կմ դեպի հարավ։
Այս շրջանը հին ժամանակներից համարվում էր ոչ միայն Եգիպտոսի, այլ նաեւ Հին Հունաստանի եւ Հռոմի շտեմարանը։ Այստեղ բերք են  հավաքում տարեկան 2 անգամ։ 12-իդ դինաստիայի փարավոններն անգամ մայրաքաղաքը տեղափոխել էին օազիսին ավելի մոտ, երբ Եգիպտոսի մնացած մասը տառապում էր սաստիկ երաշտից։ Էլ Ֆայում օազիսի առավելությունը Քարուն լիճն է, որը, ըստ հետազոտողների, փարավոնների ժամանակաշրջանում շատ ավելի ջրառատ էր եւ թույլ էր տալիս ոռոգման համակարգ կառուցել։
Մումիայի հետագա ուսումնասիրությունները կօգնեն պարզել դրա հուղարկավորման շրջանը, որը, ենթադրաբար, եղել է Եգիպտոսի հելլեն նվաճողների օրոք։

Археологи из Института востоковедения РАН и их египетские коллеги обнаружили в коптском монастыре Дэйр-эль-Банат в Фаюмском оазисе древнеегипетский саркофаг и мумию, захороненные во времена владычества эллинов, сообщает пресс-служба Министерства по делам древностей Египта, передает РИА Новости.
«Мумия находится в хорошем состоянии, и ее льняной погребальный саван не был поврежден. Ее голова закрыта маской из спрессованного папируса, покрытой позолотой и синей краской, на которой изображен бог неба Кхебр, а грудь мумии украшена образом богини Исиды», — заявил Мустафа Вазири, глава Высшего совета Египта по делам древностей.
Российская археологическая миссия ведет раскопки в нескольких районах Египта — в древней столице Мемфисе, в приморской Александрии, на юге страны в пригороде Луксора. Но настоящую удачу принес малоисследованный археологами оазис Эль-Фаюм в сотне километрах к югу от египетской столицы.
Этот район с древних времен считался житницей не только Египта, но и Древней Греции и Рима — урожай здесь собирают два раза в год. Фараоны 12-ой династии даже перенесли столицу поближе к этому оазису, когда остальную территорию Египта охватила сильнейшая засуха. Изюминка Эль-Фаюма — это пресноводное озеро Карун, которое, по мнению исследователей, во времена фараонов, было намного полноводнее и позволило создать целую систему ирригации.
Дальнейшее изучение мумии поможет уточнить дату ее захоронения, предположительно попавшей под землю во время владычества потомков эллинских завоевателей Египта, и раскрыть другие тайны ее жизни и погребения.