Զիմբաբվեի իշխող ZANU-PF կուսակցությունը մտադիր է նախագահ Ռոբերտ Մուգաբեին հեռացնելու բանաձեւ մշակել եւ նրա հրաժարականի հիմքը դնել հաջորդ շաբաթ, եթե նա հրաժարական չտա: Այդ մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով կուսակցության բարձրաստիճան պաշտոնյաներին:
«Վերադարձի ճանապարհ չկա»,- ասել է աղբյուրը: «Եթե նա շարունակի համառել, մենք նրա հեռացումը կկազմակերպենք կիրակի: Երբ դա արվի, հաջորդ շաբաթ մենք կսկսենք իմփիչմենթի գործընթացը»:
The Herald պարբերականը եւ պետական ZBC հեռուստաընկերությունը Զիմբաբվեի նախագահ Ռոբերտ Մուգաբեի՝ երկրում իշխանությունը զավթած զինվորականների ու ՀԱՀ-ից եկած պատվիրակության հետ հանդիպումից լուսանկար են հրապարակել: Մուգաբեն իշխանությունից հեռացվելու պահից ի վեր չի հայտնվել հանրությանը:
Նոյեմբերի 14-ի երեկոյան սպառազինված զինվորները զրահամեքենաներով գրավել են Զիմբաբվեի մայրաքաղաք Հարարեի կարեւոր դիրքերը: Հաջորդ օրը հսկողության տակ են առնվել Մուգաբեն եւ նրա կինը՝ Գրեյսը, ինչպես նաեւ ֆինանսների նախարար Իգնասիուս Չոմբոն:
Ընդ որում, Զիմբաբվեի զինվորականները հրաժարվել են դա զինվորական հեղաշրջում անվանել՝ հայտարարելով «անարյուն շտկումների» մասին: Բանակի ներկայացուցիչների խոսքով, պետության ղեկավարն ու նրա ընտանիքը «ողջ եւ առողջ» են:

Правящая партия Зимбабве ZANU-PF намерена разработать  резолюцию об исключении президента Роберта Мугабе и заложить основу для его импичмента на следующей неделе, если он откажется уйти в отставку. Об этом сообщает Reuters   со ссылкой на высокопоставленного представителя партии.
«Пути назад нет», - сказал источник. «Если он продолжит упрямиться, мы организуем его исключение в воскресенье. Когда это будет сделано, то мы начнем процесс  импичмента на следующей недел».
Между тем, газета The Herald и гостелекомпания ZBC опубликовали фото со встречи президента Зимбабве Роберта Мугабе с захватившими власть в стране военными и делегацией из ЮАР. С момента отстранения от власти Мугабе не появлялся на публике, передает РБК.
Вечером 14 ноября вооруженные солдаты на бронетранспортерах заняли ключевые позиции в столице Зимбабве Хараре. На следующий день под стражу были взяты Мугабе и его жена Грейс, а также министр финансов Игнасиус Чомбо.
При этом зимбабвийские военные отказались называть это военным переворотом, заявив о «бескровной коррекции». По словам представителей армии, глава государства и его семья находятся «в целости и сохранности».