Զիմբաբվեի իշխող ZANU-PF կուսակցությունը մտադիր է նախագահ Ռոբերտ Մուգաբեին հեռացնելու բանաձեւ մշակել եւ նրա հրաժարականի հիմքը դնել հաջորդ շաբաթ, եթե նա հրաժարական չտա: Այդ մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով կուսակցության բարձրաստիճան պաշտոնյաներին:
«Վերադարձի ճանապարհ չկա»,- ասել է աղբյուրը: «Եթե նա շարունակի համառել, մենք նրա հեռացումը կկազմակերպենք կիրակի: Երբ դա արվի, հաջորդ շաբաթ մենք կսկսենք իմփիչմենթի գործընթացը»:
The Herald պարբերականը եւ պետական ZBC հեռուստաընկերությունը Զիմբաբվեի նախագահ Ռոբերտ Մուգաբեի՝ երկրում իշխանությունը զավթած զինվորականների ու ՀԱՀ-ից եկած պատվիրակության հետ հանդիպումից լուսանկար են հրապարակել: Մուգաբեն իշխանությունից հեռացվելու պահից ի վեր չի հայտնվել հանրությանը:
Նոյեմբերի 14-ի երեկոյան սպառազինված զինվորները զրահամեքենաներով գրավել են Զիմբաբվեի մայրաքաղաք Հարարեի կարեւոր դիրքերը: Հաջորդ օրը հսկողության տակ են առնվել Մուգաբեն եւ նրա կինը՝ Գրեյսը, ինչպես նաեւ ֆինանսների նախարար Իգնասիուս Չոմբոն:
Ընդ որում, Զիմբաբվեի զինվորականները հրաժարվել են դա զինվորական հեղաշրջում անվանել՝ հայտարարելով «անարյուն շտկումների» մասին: Բանակի ներկայացուցիչների խոսքով, պետության ղեկավարն ու նրա ընտանիքը «ողջ եւ առողջ» են:

Zimbabwe ruling party ZANU-PF intends to draft a resolution to dismiss President Robert Mugabe and lay the ground for his impeachment next week if he refuses to stand down, Reuters reported referring to a senior party source.
“There is no going back,” the source told Reuters. “If he becomes stubborn, we will arrange for him to be fired on Sunday. When that is done, it’s impeachment on Tuesday.”
The newspaper The Herald and the ZBC state broadcaster published photos from the meeting of Robert Mugabe with the military, which has seized power in the country and the delegation from South Africa.  Mugabe has not appeared in public since the removal, RBC reported.
Armed soldiers occupied key positions in the capital of Zimbabwe, Harare.  Mugabe, his wife Grace, and Minister of Finance Ignatius Chombo were taken into custody the next day.