Նոյեմբերի 22-ին ԱԺ-ում կլոր սեղանի շուրջ բանավեճի ժամանակ «Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության անդամները «Զինծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի կողմնակիցներին առաջարկով են հանդես եկել:
«Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության անդամներից մեկի՝ Սարգիս Բաղդալյանի խոսքով Հայաստանի կառավարությունը պետք է տարկետման իրավունքի տրամադրման ճկուն քաղաքականություն վարի:
Նա երկու հիմնական առաջարկություն է ներկայացրել, որոնց տակ ստորագրել են 320 մարդ, որոնց թվում ուսանողներ, պրոֆեսորներ, դասախոսներ եւ գիտնականներ:
«Կառավարությունը պետք է տարկետման իրավունքի տրամադրման ճկուն քաղաքականություն մշակի, ինչը կնպաստի գիտության եւ կրթության անընդհատ զարգացման հնարավորության ապահովմանը, ընդ որում՝ բացառելով կոռուպցիոն բաղադրիչը»,- հստակեցրել է Բաղդալյանը:
Նա առաջարկել է բակալավրիատի քառամյա կուրսի ընթացքում ծառայել բանակում 1,5 տարի, որը բանակին հնարավորություն կտա «գալ բուհեր», այլ ոչ թե հակառակը:
«Բանակում 2 ամիս ծառայելու եւ ուսման հերթագայությունը սովորողին թույլ կտա բանակի հետ մշտական կապը պահպանել: Դա հնարավորություն կտա բանակի հետ կապված խնդիրների լուծումներ առաջադրել»,- նշել է նախաձեռնության անդամը՝ հավելելով, որ մինչ այժմ բանակի մասին ոչ մի գիտական աշխատանք չի գրվել, իսկ դա մատնանշում է այդ ոլորտի բացթողումները:
Իր հերթին նախաձեռնության համակարգող Դավիթ Պետրոսյանն ընդգծել է, որ դրա շնորհիվ բոլորը հնարավորություն կունենան ծառայության անցնել հայկական բանակում, իսկ զինծառայողը չի կտրվի քաղաքացիական կյանքից, եւ երկրում առկա դեմոգրաֆիական խնդիրը որոշ չափով կլուծվի:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԺ-ը նոյեմբերի 15-ին երկրորդ եւ վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է «Զինծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրինագիծը, որով չեղյալ է համարվում ուսման հիմքով տարկետումը:

Члены инициативы «Во имя развития науки» во время дебатов за круглым столом в парламенте Армении 22 ноября выступили с предложением к сторонникам принятия закона «О воинской службе и статусе военнослужащего».
По словам одного из членов инициативы «Во имя развития науки» Саркиса Багдаляна, Правительство Армении должно проводить гибкую политику предоставления права на отсрочку, Он представил два основных предложения, под которыми подписались 320 человек, среди которых студенты, профессора, преподаватели, и ученые. «Правительству следует разработать гибкую политику предоставления права на отсрочку, что поспособствует обеспечению возможности непрерывного развития науки и образования, исключив при этом коррупционную составляющую», - пояснил Багдалян.
Он предложил за время четырехлетнего курса бакалавриата отслужить в армии 1,5 года, что даст армии возможность «прийти в вузы», а не наоборот. «Чередование по 2 месяца службы в армии и учебы позволят учащемуся поддерживать постоянный контакт с армией. Это даст возможность предложить решения проблем, связанных с армией», - отметил член инициативы, добавив при этом, что до сих пор не было написано ни одной научной работы об армии, а это указывает на упущения в данной области.
В свою очередь, координатор инициативы Давид Петросян подчеркнул, что благодаря этому у всех появится возможность пройти службу в армянской армии, а военнослужащий не будет отрезан от гражданской жизни, и демографическая проблема, существующая в стране, в некоторой степени, может быть решена.
Напомним, что парламент Армении 15 ноября во втором и окончательном чтении принял законопроект «О воинской службе и статусе военнослужащего», предполагающий отмену отсрочки по учебе.