Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նավթի նախարարի տեղակալ, գազի ազգային ընկերության կառավարող տնօրեն Համիդ Ռեզա Արաղիին: Հանդիպմանը ներկա է գտնվել նաեւ Հայաստանում ԻԻՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ վարչապետի՝ ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին Իրան կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, անդրադարձ կատարել հայ-իրանական տնտեսական համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցերի:
Կարեն Կարապետյանը եւ Համիդ Ռեզա Արաղին կարեւորել են էներգետիկ ոլորտում փոխշահավետ ծրագրերի իրականացումը, Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու գործարկումը, արտահանող եւ ներմուծող համատեղ ընկերության ստեղծումը: Վարչապետը նշել է, որ ընթացիկ տարում Հայաստանից Իրան արտահանումն աճել է 9 տոկոսով եւ ավելացրել, որ այդ ցուցանիշը մեծացնելու համար առկա է լուրջ ներուժ: Կարեն Կարապետյանը վստահություն է հայտնել, որ վերը նշված բոլոր ծրագրերը նոր թափ կհաղորդեն առեւտրատնտեսական կապերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը:

Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял заместителя министра нефти Ирана, управляющего директора национальной газовой компании Хамида Резу Араги. На встрече также присутствовал чрезвычайный и полномочный посол ИРИ в Армении Сейед Казем Саджади.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе правительства, собеседники обсудили процесс выполнения договоренностей, достигнутых в ходе визита премьер-министра Армении в октябре в Иран. Стороны коснулись ряда вопросов сотрудничества в сфере экономики.
Собеседники отметили важность реализации взаимовыгодных программ в области энергетики, задействование зоны свободной торговли в Мегри, создание совместных импортно-экспортных компаний. Премьер отметил, что в текущем году на 9% вырос экспорт из Армении в Иран, и для увеличения этого показателя есть серьезный потенциал. Карен Карапетян выразил уверенность в том, что все перечисленные программы придадут новый импульс развитию и расширению торгово-экономических отношений.