ԱՄՆ-ի եւ նրա մտերիմ համախոհների կողմից հնարավոր ծովային շրջափակումը Փհենյանը կգնահատի որպես պատերազմի անմիջական հայտարարություն: Այդ մասին դեկտեմբերի 10-ին գրում է Հյուսիսային Կորեայի կենտրոնական «Նոդոն սինմուն» պարբերականը:
«Միացյալ Նահանգների ու նրա հետեւորդների ծովային շրջափակումը մենք կդիտարկենք որպես մեր հանրապետության ինքնավարության ու արժանապատվության դեմ ագրեսիա, ինչպես նաեւ որպես պատերազմի հրապարակային եւս մեկ հայտարարություն: Մենք պետք է դրան պատրաստ լինենք, որպեսզի հակամիջոցներ ձեռք առնենք՝ այդ ծրագրերի գործնական իրականացման ականատեսը լինելու դեպքում», - ասվում է հոդվածում:
Նոյեմբերի 29-ի հրթիռային փորձարկումից հետո ԱՄՆ պետդեպարտամենտը հայտարարել էր, որ Վաշինգթոնը կողմ է Հյուսիսային Կորեայի նավային ստորաբաժանումների միջազգային ճնշման միջոցները նոր մակարդակի վրա դնելուն: Ամեն դեպքում, հարավկորեական Yonhap գործակալությունը հետո հաղորդել էր, որ Կորեայի հանրապետությունն ու ԱՄՆ-ը Հյուսիսային Կորեայի դեմ ռազմական գործողություններ՝ ներառյալ ծովային շրջափակում, այս պահին չեն ծրագրում:

Пхеньян будет расценивать возможную морскую блокаду со стороны США и их ближайших союзников как прямое объявление войны. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на комментарий, опубликованный 10 декабря в центральной газете КНДР «Нодон синмун».
«Мы будем рассматривать морскую блокаду Соединенными Штатами и ее последователями как акт агрессии против суверенитета и достоинства нашей Республики, а также как еще одно публичное объявление войны. Мы должны быть готовы к тому, чтобы принять контрмеры, если мы увидим реализацию этих планов на практике», - говорится в статье.
После ракетного испытания 29 ноября Госдепартамент США заявлял, что Вашингтон выступает за то, чтобы вывести меры для международного перехвата подозрительных судов КНДР на новый уровень. Тем не менее затем южнокорейское агентство Yonhap сообщило, что Республика Корея и США на данный момент не планируют военных действий против КНДР, включая морскую блокаду.