Ավստրիայում 2018 թվականի մայիսին պետք է ուժի մեջ մտներ բարերում եւ ռեստորաններում ծխելու արգելքը: սակայն իշխանությունները ստիպված էին վերանայել այս օրենքի որոշ դրույթներ՝ կապված Սեբաստյան Քուրցի ղեկավարած Ավստրիայի պահպանողական Ժողովրդական կուսակցության եւ Հայնց Քրիսթիան Շտրախեի ղեկավարած ծայրահեղ աջ Ազատության կուսակցության միջեւ համաձայնության հասնելու հետ:  Երկու կուսակցությունները քննարկում են հոկտեմբերին անցկացված ընտրություններից հետո կոալիցիա կազմելու հարցը, եւ Ազատության կուսակցությունը համաձայնվել է պահպանողականների հետ կոալիցիա ստեղծել պայմանով, որ ծխելու ամբողջական արգելք չի լինի, փոխանցում է «Կոմերսանտը»:
Օրենքում կատարված լրացումների շրջանակում բարերի եւ ռեստորանների տերերին իրավունք կվերապահվի ինքնուրույն որոշել՝ իրենց հաստատություններում ծխելն արգելել, թե ոչ:
Օրենքի մյուս դրույթներն անփոփոխ են մնում, եւ 2018 թվականի մայիսից ծխելը կարգելվի ավտոմեքենայի մեջ, բարերի եւ ռեստորանների նույնիսկ ծխարաններում ծխել կարգելվի մինչեւ 18 տարեկաններին: Դրանից զատ, տարիքը, երբ քաղաքացիները կարող են, ծխախոտ գնել, կմեծացվի 16-ից մինչեւ 18 տարեկան:

В Австрии в мае 2018 года должен был вступить в силу запрет на курение в барах и ресторанах. Однако властям пришлось пересмотреть отдельные положения этого закона в связи с достигнутыми договоренностями между консервативной Австрийской народной партией, возглавляемой Себастьяном Курцем, и крайней правой Партией свободы во главе с Хайнцем-Кристианом Штрахе. Две партии обсуждают создание коалиции после октябрьских выборов, и Партия свободы согласилась вступить в коалицию с консерваторами при условии, что полного запрета на курение не будет, сообщает «Коммерсант»
Изначально идею отмены запрета на курение в барах и ресторанах выдвинули владельцы этих заведений, а глава Партии свободы их горячо поддержал. Господин Штрахе — заядлый курильщик, уже не раз пытался бросить курить, но безуспешно. Его потенциальный партнер по коалиции — господин Курц, напротив, никогда не курил и даже воздерживается от кофе, но ради создания коалиции ему придется пойти на уступки.
В рамках поправки к закону владельцам баров и ресторанов предоставят самим решать, запрещать им курение в своих заведениях или нет.
Между тем другие положения закона остаются неизменными, и с мая 2018 года будет запрещено курение в автомобилях, а также в курительных комнатах баров и ресторанов лицам в возрасте до 18 лет. Кроме того, возраст, с которого граждане смогут покупать сигареты, будет увеличен с 16 до 18 лет.