ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը եւ նրա կինը՝ Մելանյան մասնակցել են հատուկ սուրբծննդյան միջոցառման, որի ընթացքում հեռախոսով խոսել են ամերիկացի երեխաների հետ, որոնց կանչել էր Հյուսիսային Ամերիկայի  տիեզերական պաշտպանության միասնական հրամանատաարությունը՝ Սանտա Կլաուսի գտնվելու վայրը իմանալու համար, որը Գրիգորյան տոմարով Սուրբ Ծննդյան նախօրեին երեխաների համար նվերներ է բերում։ Խոսակցությունների սղագրությունը տարածել է Սպիտակ տունը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Ընդհանուր առմամբ, ամերիկյան նախագահը պատասխանել է վեց, իսկ առաջին տիկինը՝ տասը զանգերի։ Հեռախոսային համարները ընտրվել էին պատահականության սկզբունքով, իսկ երեխաները մինչեւ վերջին վայրկյանը չէին էլ ենթադրում, որ  կխոսեն պետության ղեկավարի կամ առաջին տիկինի հետ։ Թրամփը եւ Մելանյան  նշել են զանգի պահին Սանտա Կլաուսի գտնվելու վայրը, ինչպես նաեւ երիտասարդ ամերիկացիներին հարցրել են, թե ինչ նվեր են նրանք ցանկանում ստանալ Սուրբ Ծնունդին։
Այսպես, Վիրջինիայի նահանգից 5-ամյա Կասպերը նախագահին պատմել է, որ սուրբծննդյան տոնածառի տակ ցանկանում է տեսնել կոնստրուկտոր: «Ես եւս շատ եմ սիրում կոնստրուկտորներ։ Համոզված եմ՝ Սանտան քեզ այնքան կոնստրուկտորներ կբերի որ չես հասցնի ամբողջը օգտագործել»,-պատասխանել է Թրամփը:
2-ամյա Ռայանն էլ Քալիֆորնիայի նահանգից պատմել է նախագահին, որ Սուրբ Ծնունդին ցանկանում է, որ տատիկը առողջանա եւ դուրս գրվի հիվանդանոցից։  «Դու ուզում ես, որ տատիկդ դուրս գրվի հիվանդանոցին։ Դա պարզապես հրաշալի է, դա ավելի լավ է, քան ինչ-որ խաղալիք խնդրելը»,-նշել է Թրամփը։
Ամերիկյան Ձմեռ Պապի գտնվելու վայրին կարող է հետեւել ցանկացած  ոք Հյուսիսային Ամերիկայի  տիեզերական պաշտպանության միասնական հրամանատաարության ստեղծած ինտերակտիվ քարտեզի միջոցով, որն հասանելի է նրանց հատուկ սոուրբծննդյան վեբ-կայքում։ Ռեսուրսը գոյություն ունի 1998 թվականից։Ամեն տարի կայքի այցելուների քանակը գերազանցում է միլիոնները։ Այնտեղ հերթապահություն են իրականացնում 1,2 հազար կամավորներ, որոնց հերթապահությունը շարւնակվում է մինչեւ այն պահը, երբ Սանտան բարեհաջող վերադառնում է Հյուսիսային բեւեռ։

Президент США Дональд Трамп и его супруга Меланья приняли участие в специальном рождественском мероприятии, в ходе которого поговорили с американскими детьми, звонившими в Объединенное командование аэрокосмической обороны Северной Америки (НОРАД), чтобы узнать о местонахождении Санта-Клауса, развозящего на своих санях подарки детям в преддверии Рождества по Григорианскому календарю. Стенограмму разговоров распространил Белый дом, передает РИА Новости
Всего американский лидер ответил на шесть звонков, а первая леди - на девять. Номера, с которыми было произведено телефонное соединение, были выбраны случайным образом и дети, изначально звонившие в НОРАД, до последнего не предполагали, что будут беседовать с главой государства или его супругой. Трамп и Меланья рассказали о местонахождении Санты на момент звонка, а также спросили у юных американцев о том, что бы они хотели получить в качестве подарка на Рождество.
Так, один из позвонивших - пятилетний Каспер из штата Вирджиния - поведал хозяину Белого дома о том, что хотел бы найти под рождественской елкой конструктор. «Конструктор, я тоже всегда любил конструкторы. Сейчас их делают куда лучше», - ответил Трамп. «Уверен, что Санта принесет тебе столько конструктора, что весь и использовать не сумеешь!» - пошутил республиканец.
12-летний мальчик по имени Райан из штата Калифорния рассказал главе государства о том, что хотел бы, чтобы к Рождеству его бабушка поправилась и ее выписали из больницы. «Ты хочешь, чтобы твою бабушку выписали из больницы. Это прекрасно, это гораздо лучше, чем просить игрушки или что-то еще», - ответил Трамп. Еще одному звонившему президент рассказал, что сам бы хотел к рождеству «мира для страны» . «Мы процветаем, и теперь мы хотим мира», - сказал он.
Следить за местонахождением американского Деда Мороза мог каждый желающий при помощи интерактивной карты, доступной на специальном рождественском веб-сайте НОРАД. Ресурс существует с 1998 года и каждый рождественский сочельник его посещают миллионы пользователей глобальной сети. Работу сервиса поддерживают более 1,2 тыс. добровольцев, которые «дежурят» до самого рождественского утра, когда Санта благополучно возвращается на Северный полюс.