Բուլղարիան ԵՄ նախագահության ընթացքում կփորձի շարունակել խրախուսել պետությունների միջեւ կոնսենսուսի հասնելու վերաբերյալ քննարկումները: Այս մասին հունվարի 17-ին Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպանատան կողմից կազմակերպված ճեպազրույցի ժամանակ, որը նվիրված էր ԵՄ-ում Բուլղարիայի առաջին նախագահությանը, ասել է Բուլղարիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովան:
«Ամենակարեւորն այն է, որ մենք պետք է պատշաճ կերպով լուծենք ԵՄ-ում ապրող մարդկանց առջեւ ծառացած խնդիրները: Մենք լավ հասկանում ենք, որ ԵՄ-ի վիճակը ազդում է մեր հարաբերությունների վրա», - բացատրել է Պավլովան` հավելելով, որ այդ հանգամանքը եւս ձեւավորում է ԵՄ անդամ երկրների հարաբերությունները:
Ինչպես նշել է դեսպանը, Բուլղարիան կշարունակի առաջ շարժվել եւ քաղաքականություն վարել` հիմնվելով «Միասին մենք ուժեղ կլինենք» սկզբունքով եւ կարգախոսով, որը բուլղարական պետության կարգախոսն է եւ նույնիսկ նշված  է այդ երկրի զինանշանի վրա: Եվրոպան, ըստ Պավլովայի, նաեւ լավագույնս հաղթահարում է եւ ներքին եւ արտաքին խնդիրները, երբ հետեւում է այս սկզբունքին եւ միասնական է լինում:

Bulgaria, during its EU presidency, will try to continue to encourage discussions on the achievement of consensus among the states, Bulgaria's Ambassador to Armenia Maria Pavlova told reported.
According to her, the Bulgarian side will do its utmost for the best implementation of its task.
“The most important thing is that we will have to properly solve the problems of people living in the EU. We are well aware that the EU’s situation affects our relations,” Pavlova explained, adding that this circumstance also shapes the relations between the EU member states.
As the ambassador noted, Bulgaria will move forward and pursue a policy based on “Together we are stronger” principle, which is the motto of the Bulgarian state and is inscribed on the coat of arms.
Europe overcomes the obstacles and problems, both internal and external, when it follows this principle and shows unity, she added