Հայաստանի մեծ բարեկամ, նախկին սենատոր Բոբ Դոլը պարգեւատրվել է Կոնգրեսի ոսկե մեդալով, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»
Բոբ Դոլի ամբողջ կյանքը հայրենիքին ծառայելու փայլուն օրինակ է, պարգեւատրման արարողությանը հայտարարել է ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Մայք Փենսը:
1996-ին երբ Դոլը դարձավ նախագահի թեկնածու, որպես սկզբունքայնության նշան նա որոշեց հրաժարվել սենատորի իր պաշտոնից: «Ես կմեկնեմ Սպիտակ տուն կամ իմ հայրենի նահանգ կվերադառնամ», - հայտարարել էր Բոբ Դոլը:
«Այդ պահին ամերիկացիները տեսան ձեր իրական էությունը, ձեր անձնազոհությունը, քանի որ այդ պահին ձեր քայլով դուք դրեցիք հայրենիքի շահերը սեփական շահերից առաջ», - նշեց Մայք Փենսը:
Բոբ Դոլն իրական ամերիկյան հերոսի մարմնավորում է, հայտարարում է Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ով ներկայացրեց Դոլի կյանքի պատմությունը՝ Երկրորդ աշխարհամարտի ռազմադաշտերից մինչեւ Սենատի մարմարե դահլիճներ.
«Բոլոր նրանք, ովքեր լսեն Բոբ Դոլի կյանքի պատմությունը կհասկանան, թե իրականում ինչ է նշանակում լինել արժանի ամերիկացի»:
Ի դեպ, Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին ծանր վնասվածք ստացած Բոբ Դոլը կրկին լիարժեք կյանքի է վերադարձրել անվանի ամերիկահայ բժիշկ Համպար Կելիկյանը: Հենց օրթոպեդ Կիլիկյանի օգնությամբ հնարավոր եղավ փրկել Բոբ Դոլի աջ ձեռքը, որը բոլոր մյուս բժիշկները պատրաստվում էին հեռացնել:
Ապագայում սենատոր Դոլը երբեք չէր մոռանում իր «փրկչին» եւ իր աշխատակազմի բոլոր հայ անդամներին հատուկ ուշադրության արժանացնում. Իր ավանդական «ինչպե՞ս է իմ հայը» հարցով էր ողջունում ամերիկահայ աշխատակիցներին, հիշում է Վաշինգտոնի քաղաքական ստրատեգ Քիթ Նահիգյանը: Սենատորի պաշտոնին Բոբ Դոլը կարեւորագույն դեր է խաղացել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հիմնադրման մեջ, նշում է Վաշինգտոնի Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Արամ Համբարյանը.
«Բոբ Դոլն իրոք առանցքային դեր է խաղացել 1980-90-ականներին՝ Հայաստանի պատմության համար կարեւորագույն շրջանում, երբ սկսվեց արցախյան շարժումը, երկրաշարժը, Հայաստանն անկախություն ձեռք բերեց»:
Սենատոր Դոլը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարեւորագույն կողմնակիցներից էր, սակայն, նրա դերը Մեծ եղեռնի ճանաչմամբ չի սահմանափակվել. նա առանցքային դեր է խաղացել երկրաշարժից տուժած Հայաստանին օգնություն ուղարկելու գործում: Բոբ Դոլը ԱՄՆ-ի կողմից Լեռնային Ղարաբաղին օգնության հատկացման նախաձեռնողներից էր՝ ծրագիր, որը շարունակվում է արդեն ավելի քան երկու տասնամյակ: Դոլն այն մարդն է, ով օգնեց հիմնել եւ ճիշտ ուղղու վրա դնել այժմ զարգացող հայ-ամերիկյան միջպետական հարաբերությունները:

Большому другу Армении, бывшему сенатору Бобу Доулу вручили золотую медаль Конгресса. Об этом сообщает государственная радиостанция «Голос Америки».
«Вся жизнь Боба Доула - блестящий пример служения родине», - заявил на церемонии вручения награды вице-президент США Майк Пенс.
В свою очередь, президент США Дональд Трамп заявил, что бывший сенатор является олицетворением настоящего американского героя, представив при этом историю жизни Доула – от участия во Второй мировой войне до сенаторской деятельности. «Каждый, кто ознакомится с историей его жизни, поймет, что значит быть достойным американцем», - сказал он.
Кстати, Боб Доул, который был серьезно ранен во время Второй мировой войны, снова вернулся к полноценной жизни благодаря американскому врачу армянского происхождения Гампару Келикяну. Именно он сохранил правую руку Доула, которую другие врачи собирались ампутировать. Сам Доул никогда не забывал своего спасителя и всегда уделял особое внимание армянам, работающим в его аппарате. Своих сотрудников армянского происхождения он всегда приветствовал словами: «Как там мой армянин?», рассказывает представитель администрации Вашингтона Кит Нахигян.
А руководитель офиса «Ай дата» в Вашингтоне Арам Гамбарян считает, что Доул, будучи сенатором, сыграл важнейшую роль в становлении армяно-американских отношений. «Он, действительно, сыграл ключевую роль в 1980-90 годах, важнейший период для истории Армении, когда началось карабахское движение, было землетрясение, Армения приобрела независимость», - отмечает Гамбарян.
Нужно отметить и то, что Доул всегда был сторонником признания Геноцида армян, инициатором предоставления помощи Нагорному Карабаху, речь идет о программе, которая продолжается уже больше двух десятков лет.