Արդարադատության նախարարությունը շրջանառության մեջ է դրել մի նախագիծ, որը նախատեսում է փոփոխություններ «Անվտանգության խորհրդի կազմավորման եւ գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում:
Ըստ այդ նախագծի սահմանվում է, որ այսուհետ Անվտանգության խորհուրդը ՀՀ նախագահի փոխարեն ղեկավարելու է ՀՀ վարչապետը, որը Սահմանադրական փոփոխություններով պայմանավորված, երկրի թիվ մեկ պաշտոնյան է լինելու։ Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ դա պայմանավորված է սահմանադրական փոփոխություններով:
Նախագծի համաձայն՝ Անվտանգության խորհուրդը սահմանում է պաշտպանության ոլորտի քաղաքականության հիմնական ուղղությունները, վարչապետի առաջարկությամբ կարող է քննարկել ՀՀ անվտանգությանը, տարածքային ամբողջականությանը եւ սահմանների անձեռնմխելիությանը վերաբերող հարցեր: Անվտանգության խորհրդի լիազորությունները սահմանվում են սույն օրենքով եւ «Պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով: Անվտանգության խորհուրդը պաշտպանության ոլորտի քաղաքականության հիմնական ուղղություններին վերաբերող հարցերով ընդունում է որոշումներ, իսկ իր իրավասության մեջ մտնող այլ հարցերով՝ խորհրդատվական բնույթի որոշումներ:
Նոր կարգավորումներն ուժի մեկ կմտնեն ապրիլի 9-ից, երբ գորչծող նախագահը վայր դնի իր լիազորությունները։ Սակայն մինչ այդ օրինագիծը դեռ պետք է ընդունվի Ազգային ժողովի կողմից՝ երկու ընթերցմամբ։
Ի՞նչ լիազորություններ է ունենալու ՀՀ 4-րդ նախագահը. ով կարող է զբաղեցնել այդ պաշտոնը եւ ով կարող է պաշտոնանկ անել նրան

Министерство юстиции Армении ввело в обращение проект, который предусматривает внесение изменений в закон «О формировании и деятельности Совета безопасности».
По проекту, Советом безопасности будет руководить не президент, а премьер-министр Армении, который, согласно конституционным поправкам, будет должностным лицом номер один.
В проекте также отмечено, что СБ определяет основные направления политики в сфере обороны, по предложению премьер-министра могут быть обсуждены вопросы, касающиеся безопасности, территориальной целостности и неприкосновенности границ. Полномочия Совета безопасности устанавливаются данным законом и законом «Об обороне». СБ принимает решения по вопросам, касающимся основных направлений оборонной политики, а по другим вопросам, входящим в его компетенцию, - решения консультативного характера.
Новые регулирования войдут в силу с 9 апреля, когда действующий президент сложит свои полномочия. Но до этого проект должен быть принят парламентом Армении в двух чтениях.