Նախքան կոալիցիա կազմելը տարաձայնություն գոյություն ուներ, որը մենք բազմիցս հայտարարել ենք՝ դեռեւս չլինելով կոալիցիայի անդամ: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 12-ին, ԱԺ-ում ճեպազրույցների ժամանակ նշել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը՝ անդրադառնալով ընտրական օրենսգրքում տարածքային ընտրակարգի շուրջ ՀՀԿ-ի հետ ունեցած տարաձայնությունների մասին։
«Տուրք տալով կարեւոր խնդրին, որ ունենանք համախոհություն Ընտրական օրենսգիրք ունենալու հարցում, մենք գնացել ենք դրան: Այո, այն կարգը, որն առաջարկվում է ռեյտինգայինի հետ կապված, շեղում է համամասնական ընտրակարգի դասական պատկերացումներից: Այս խնդիրը գոյություն ուներ մինչև կոալիցիայի ձևավորումը, հարցը օրակարգից չենք հանել, անկախ նրանից՝ գիտեինք, որ ՀՀԿ-ը դեմ էր, սակայն շարունակելու ենք մեր մոտեցումն այդ ուղղությամբ պաշտպանել: Չենք կարող չտեսնելու տալ այդ հանգամանքը, որ ընտրական գործընթացները հանգեցնեն նրան, որ ավելի շատ ձայն ստացողը չստանա մանդատ, իսկ վելի քիչ ստացողը՝ ստանա: Հիմա կարող եք վերցնել թվերը եւ տեսնել, որ հենց այդպես էլ եղավ»,-ընդգծեց Ռուստամյանը:
«Մենք այս հարցը երբեք մեր օրակարգից չենք հանել։ Անկախ նրանից, որ գիտեինք՝ Հանրապետական կուսակցությունը դրան դեմ էր, մենք շարունակում ենք մեր մտահոգություններն արտահայտել այդ ուղղությամբ: Մենք չենք կարող չտեսնելու տալ այդ հանգամանքը: Հնարավոր չի լինելու այս հարցը երկար ժամանակ շրջանցել», - նշեց նա։
Հարցին, թե այս հարցում ՀՀԿ-ի հետ ունեցած տարաձայնությունը չի կարող կոալիցիոն հուշագիրը չեղարկելու պատճառ դառնալ, Ռուստամյանը բացասական պատասխան տվեց՝ նշելով, որ ռեյտինգային ընտրակարգը նախապայման չի եղել ՀՀԿ-ՀՅԴ համագործակցության հուշագրի համար. «Բանակցությունների փուլում սեպարատ հայտարարություններ են լինում, բայց այս փուլում ձեռնպահ եմ, թե ինչու է ՀՀԿ-ը պաշտպանում ռեյտինգային ընտրակարգը»,- ասաց Ռուստամյանը՝ հավելելով, որ յուրաքանչյուր առաջարկ էլ կարող է միանգամից չընդունվել, բայց խորը և հիմնավորված պայքարը ի վերջո հասնում է իր արդյունքին:

YEREVAN. – There was a disagreement even before forming a coalition, and which we have repeatedly stated while not being a member of the coalition yet.
Armen Rustamyan, head of the Armenian Revolutionary Federation (ARF) Dashnaktsutyun Party faction at the National Assembly of Armenia, stated the aforementioned at Monday’s parliamentary briefings. He noted this reflecting on their disagreements with the ruling coalition’s senior partner, the Republican Party of Armenia (RPA), regarding the Electoral Code, and over the territorial—a.k.a. “rating”—election system.
“By yielding to the important matter that we have accordance in having an Electoral Code, we went to it,” Rustamyan stressed, in particular. “ [But] we have never removed this matter from our agenda. (…). It will not be possible to bypass this matter for long.”
And when asked whether their disagreement with the RPA over this matter could bring about the rescinding of their memorandum on coalition, the ARF official gave a negative response, and noted that the “rating” election system was not a precondition for this memorandum.
Armen Rustamyan added that even though each and every proposal may not be accepted at once, a profound and grounded “fight” eventually achieves its result.