Ժիրայր Սեֆիլյանի եւ Գեւորգ Սաֆարյանի դեմ դատավարությունը նախագահի անձնական վրեժն էր այն վիրավորանքների համար, որոնք Սեֆիլյանն ու Սաֆարյանը իրենց թույլ էին տվել կատարել նրա հասցեին: Այս մասին փետրվարի 15-ին «Մեդիա կենտրոն» մամուլի ակումբում «Քրեական գործով Ժիրայր Սեֆիլյանին եւ Գեւորգ Սաֆարկային առաջադրված մեղադրանքները եւ տվյալ գործով պաշտպանության մտահոգությունները» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը:
Իշխանյանի խոսքով՝ Սերժ Սարգսյանը չկարողացավ նրանց ներել այդ հանդգնությունը եւ որոշեց ցանկացած գնով իրեն վիրավորողներին պատժել:
«Գիտեք, երբեմն մարդիկ իրենց անհարմար են զգում այն պատճառով, որ այսպիսի երկրում են ապրում, որ մենք մինչեւ այսպիսի մակարդակի ենք իջել»,- դժգոհեց Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահը:
Ըստ որում՝ այս ամենը Իշխանյանին հշեցնում է 1937 թվականը: Այսպես՝ նա համեմատեց 1937-ի քաղաքական բռնաճնշումները, որոնք անցկացվում էին ԽՍՀՄ-ում Ի. Ստալինի ղեկավարությամբ, եւ  Ժիրայր Սեֆիլյանի ու Գեւորգ Սաֆարյանի դեմ քաղաքականապես մոտիվացված դատավարությունները: Իրավապաշտպանը նաեւ հայտարարեց, որ ամեն կերպ պետք է պայքարել այս կարգի բռնաճնշումների դեմ եւ ամեն կերպ պաշտպանել սեփական իրավունքները:
Հիշեցնենք, որ դատարանը Ժիրայր Սեֆիլյանին դատապարտել է 11, իսկ Գեւորգ Սաֆարյանին՝ 4,5 տարվա ազատազրկման:
«Հրապարակ». ՔՊ-ն զբաղված է մարդագողությամբ
Իշխող ուժի գերխնդիրը քվորում ապահովելն է, ՔՊ-ն եւ «Հանրապետություն» կուսակցությունը միասին չունեն 33 ձայն...
«Հրապարակ». Մենք կարող ենք միայն աղոթել, մեզնից վազն անցեք
Ոմանք կոչ են անում Մայր Աթոռին՝ հայտարարություն տարածել, եկեղեցիների զանգերը հնչեցնել...
«Ժողովուրդ». Դատավորներն աշխատավարձի 60 տոկոսի չափով հավելում կստանան
Այս նախագծի հիմնական զեկուցողը լինելու է Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե...
«Հրապարակ». ՔՊ-ական պատգամավորները վախենում են փողոց դուրս գալ
Նրանք փակ սենյակներում նստած՝ էկրանի մոտ հետեւում են, թե դեպքերն ինչպես են զարգանում...
«Հրապարակ». Ինչ է կատարվում Ազգային կոմիտեում. Վազգեն Մանուկյանն առաջարկել է կոնկրետ գործողությունների անցնել

Суд над Жирайром Сефиляном и Геворгом Сафаряном был личной местью президента за те оскорбления, которые Сефилян и Сафарян позволили себе сделать в его адрес. Об этом заявил председатель Хельсинского комитета Армении Аветик Ишханян в пресс-клубе «Медиа Центр» в ходе обсуждений по теме «Обвинения, выдвинутые по уголовному делу в адрес Жирайра Сефиляна и Геворга Сафаряна и беспокойство защиты по данному делу».
По словам Ишханяна, Серж Саргсян не смог им простить этой дерзости и решил во что бы то не стало наказать своих обидчиков.
«Знайте, иногда люди начинают себя чувствовать неудобно из-за того, что живут в такой стране, и что мы опустились до такого уровня», - посетовал председатель Хельсинского комитета Армении.
При этом, Ишханяну все это напоминает 1937 год. Так он сравнил политические репрессии 1937 года, которые массово проводились в период председательства И. Сталина в СССР, и политико-мотивированные суды над Жирайром Сефиляном и Геворгом Сафаряном. Правозащитник также заявил, что против такого рода репрессий нужно бороться и всячески защищать свои права.
Напомним, что суд приговорил Жирайра Сефиляна к 11 годам, а Геворга Сафаряна к 4,5 годам лишения свободы.
«Грапарак»: Аветик Чалабян снова будет взят под стражу?
Ходят слухи, что власти намерены вновь взять под стражу Чалабяна, и одна из причин - инициатива «Айакве» и связанные с ней события...
«Жоховурд»: Как структура, возглавляемая Тиграном Авиняном, собирается потратить бюджет 2024 года?
Расходы по статье «Офисные материалы и одежда» запланированы в размере 69 миллионов драмов, что на 7 миллионов драмов больше утвержденного показателя на 2023 год...
«Жоховурд»: У Никола Пашиняна появится еще одно полномочие
Отныне директора службы СНБ и его заместителей будет назначать и освобождать от должности не президент, а премьер-министр...
Тамазян: Мне прямо сказали - ты должен уйти, на этой должности должен быть наш человек
Но это же не им решать…
«Жоховурд»: Национальный авиаперевозчик прекращает полеты. В чем причина?
Провал этой компании также связывают с мэром Еревана Тиграном Авиняном…
Член инициативы «Айакве»: В ближайшее время главной темой внутриполитической жизни могут стать выборы