Արգենտինայի իշխանությունները հաղորդել են Ռուսաստանի հետ թմրավաճառներրի դեմ անցկացված համատեղ գործողության մասին: Թմրավաճառները փորձել են դիվանագինատական ուղեբեռով 389 կգ կոկոաին ՌԴ տանել, հաղորդում է «Մեդուզա» գործակալությունը:
Հետաքննությունը սկսվեց  այն բանից հետո, երբ 2016-ի դեկտեմբերին ՌԴ դեսպանը արգենտինական հատուկ ծառայություններին հաղորդեց դեսպանատան դպրոցի շենքում կասկածելի ուղեբեռի հայտնաբերման մասին: 12 ճամպրուկներում կոկոաինով փաթեթներ հայտանբերվեցին՝ ընդհանուր 389 կգ կշռով:
Թմրամիջոցը փոխարինվել էր ալյուրով, իսկ ճամպրուկներում GPS սենսորներ էին տեղադրել: 2017-ի դեկտեմբերին բեռը ուղարկվել էր ՌԴ, որտեղ արդյունքում 3 մարդ էր ձերբակալվել, այդ թվում դեսպանատան նախկին աշխատակիցը:
Արգենտինայում երկու մարդ էր ձերբակալվել, այդ թվում Բուենոս Այրեսի ոստիկանության աշխատակից Իվան Բլիզնյուկը: Նրան ձերբակալվել էին փետրվարի 21-ին: հանցավոր խմբի մյուս անդամը գտնվում է հետախուզման մեջ:
Ռուսաստանում գործը դեռ պաշտոնապես չեն մեկնաբանել: Արտաքին գործերի նախարարության աղբյուրը ՏԱՍՍ-ին հայտնել է, որ երկու երկրների հատուկ ծառայությունները թմրամիջոցների շրջանառության կանխարգելման գործողություն են իրականացրել, եւ երբ «հնարավոր կլինի  մանրամասներով կիսվել, դա կարվի»:

Власти Аргентины сообщили о проведении совместно с Россией операции против наркоторговцев, которые собирались поставить в РФ 389 килограммов кокаина в дипломатическом багаже, передает Meduza.
Расследование началось после того, как в декабре 2016 года посол России сообщил аргентинским спецслужбам об обнаружении в здании посольской школы подозрительного багажа. В 12 чемоданах были найдены пакеты с кокаином общим весом в 389 килограммов.
Наркотик был заменен на муку, а чемоданы оснастили GPS-датчиками. В декабре 2017 года груз был отправлен в Россию, где в итоге были задержаны три человека, в том числе бывший сотрудник посольства.
В Аргентине были задержаны два человека, в том числе сотрудник полиции Буэнос-Айреса по имени Иван Близнюк. Его задержали 21 февраля. Еще один участник преступной группы находится в розыске.
В России дело пока официально не прокомментировали. Источник в МИДе заявил ТАСС, что спецслужбы двух стран провели операцию по пресечению наркотрафика, и «как только станет возможным поделиться подробностями, это будет сделано».