ԱՄՆ դեսպանությունը Հայաստանում գտնվող սիրիացի փախստականներին զգուշացնում է, որ վերջիններիս ԱՄՆ ներգաղթի կեղծ սխեմաների մեջ ներքաշելու փորձեր են արվում:
«Այս ծուղակում արդեն հայտնվել են ԱՄՆ տեղափոխվելու մտադրություն ունեցող սիրիացի մի քանի ընտանիքներ, որոնց ԱՄՆ-ում բնակվող մի անձնավորություն խոստացել է որոշակի գումարի դիմաց ԱՄՆ դեսպանատնից նրանց համար ստանալ տեղափոխման եւ փախստականի ճամփորդական փաստաթղթեր: Հարկ է նշել, որ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը փախստականներին ճամփորդական փաստաթղթեր առհասարակ չի տրամադրում: Այս խաբեության հեղինակները կարող են տրամադրել փաստաթղթեր, որոնք արտաքուստ շատ նման են պաշտոնական փաստաթղթերի, սակայն դրանք կեղծ են: Միացյալ Նահանգներ տեղափոխվելու մտադրություն ունեցողներին կոչ ենք անում զգույշ լինել նման կեղծարարներից»,- ասվում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության տարածած հաղորդագրությունում:
Դեսպանատունը տեղեկացնում է, որ խաբեության հնարավոր զոհերը կարող են դիմել ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարին: Բացի այդ՝ խաբեության հետ կապված կասկածների մասին կարող են հաղորդում ներկայացնել ԱՄՆ դեսպանությանը:

Посольство США в Армении предупреждает беженцев из Сирии, прибывших в Армению, о возможной угрозе вовлечения в мошеннические схемы для миграции в США.
«В этой ловушке уже оказались несколько сирийских семей, желающих уехать в США. Некий проживающий в США человек пообещал им за определенную плату получить в посольстве необходимые документы. Следует отметить, что посольство США в Армении не предоставляет документы беженцам. Авторы этой мошеннической схемы могут передать бумаги, внешне очень похожие на официальные документы, но на деле фальшивые.
Всех, кто желает переехать в США, призываем быть бдительными и держаться подальше от мошенников», - говорится в заявлении посольства.
Посольство сообщает, что все возможные жертвы мошеннической схемы могут обратиться к верховному комиссару ООН по делам беженцев. Свои подозрения они также могут сообщить посольству США.