Եվրախորհրդարանի անդամ Լարս Ադակտուսոնը կոչ է արել ԵՄ-ին ավելի ակտիվ դեր խաղալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ մարդու իրավունքների հարցերում:
Փետրվարի 28-ին «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության (EuFoA) կողմից կազմակերպված «Լեռնային Ղարաբաղը եւ Եվրոպական Միությունը 1988-2018. Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ԵՄ քաղաքականության երեսուն տարիների ամփոփումը» թեմայով համաժողովի ժամանակ պատգամավորը հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացում անմիջական մասնակցության անհրաժեշտության մասին: Լարս Ադակտուսոնն ընդգծել է ԵՄ-ի մասնակցության կարեւորությունը ճակատային գծում իրավիճակի մոնիտորինգի համար տեխնիկայի ապահովման գործում, որի ներդրման նախաձեռնությունը մերժվում է Ադրբեջանի կողմից:
Պատգամավորն ընդգծել է, որ շրջափակումը չափազանց բացասական ազդեցություն ունի Լեռնային Ղարաբաղի երիտասարդ սերնդի վրա: Օրինակ, երիտասարդները զրկվում են եվրոպական կրթական ծրագրերին մասնակցելու հնարավորությունից:
Նշենք, որ միջոցառումներին ավելի քան 200 մարդ է մասնակցել՝ Եվրախորհրդարանի անդամներ, այդ թվում նաեւ` Ֆրանկ Էնգելը, հասարակական կազմակերպությունների, հայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ, միջազգային փորձագետներ, լրագրողներ:

European Parliament deputy Lars Adaktusson urged the EU to play a more proactive role in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Speaking during the “Nagorno-Karabakh & the EU 1988/2018” conference in Brussels, he said the EU should supply monitoring equipment to the line of contact – the initiative that is rejected by Azerbaijan..
Lars Adaktusson also highlighted the need for the direct participation of Nagorno-Karabakh in the talks.
The blockade has an extremely negative impact on the young generation of Nagorno-Karabakh, said the deputy adding, that youth in Karabakh is deprived of the opportunity to participate in European educational programs.
As reported earlier, “Nagorno-Karabakh & the EU 1988/2018” was hosted by MEP Frank Engel who is also the Chairman of the Friends of Nagorno-Karabakh group in the European Parliament. Over 200 people attended the discussion, organized by the European Friends of Armenia and AGBU Europe.