Մեծ Բրիտանիայի ոստիկանությունը «Մի-5» ռազմական տախուզության հետ համատեղ կրկին որոշել է հետաքննել 14 մարդու մահվան դեպքերը, որոնք, ըստ բրիտանական խորհրդարանի պատգամավորների, կարող են կապված լինել Ռուսաստանի հետ: Այս մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի ներքին գործերի նախարար Ամբեր Ռադը, հաղորդում է «Գազետա»-ն՝ վկայակոչելով The Guardian-ը:
Ըստ պարբերականի՝ Սկրիպալի թունավորումից հետո հետաքննության վերսկսման նախաձեռնությամբ հանդես է եկել ներքին գործերի խորհրդարանական կոմիտեի ղեկավար Իվետ Կուպերը:
Նա Ներքին գործերի նախարարությանը կոչ է արել հանձնարարել երկրի Ազգային քրեական գործակալությանն ուսումնասիրել «14 մահացու դեպքերը, որոնք կարող են կապված լինել Ռուսաստանի հետ»: Ինչպես նշվում է, այս ցուցակում ներառված է նաեւ հանգուցյալ ռուս գործարար Բորիս Բերեզովսկու նախկին փեսան եւ ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության նախկին աշխատակից Ալեքսանդր Լիտվինենկոն:

Полиция страны совместно с военной разведкой Ми-5 решила повторно расследовать смерти 14 человек, которые по мнению депутатов британского парламента, могут быть связаны с Россией. Об этом заявила глава МВД Великобритании Амбер Радд, передает Gazeta   со ссылкой на The Guardian.
По данным издания, с инициативой повторного расследования после отравления экс-полковника ГРУ Сергея Скрипаля выступил глава парламентского комитета по вопросам внутренних дел Иветт Купер.
Он призвал главу МВД поручить Национальному криминальному агентству страны изучить «14 смертельных случаев, которые, насколько известно, спецслужбы США считают потенциально связанными с российским государством».
Как отмечается, в данный список входит бизнесмен Борис Березовский и экс-сотрудник ФСБ Александр Литвиненко.