Ընկերությունը, որը ֆինանսավորվում է Google-ի  հիմնադիրներից մեկի՝ Լարի Փեյջի կողմից, ցույց է տվել անօդաչու էլեկտրական ինքնաթիռի նախատիպը, որը ուղղահայաց թռիչքի եւ վայրէջքի հնարավորություն կունենա եւ կկարողանա ժամում մինչեւ 180 կմ արագություն զարգացնել, հաղորդում է BBC-ն:
Սարքը, որը կոչվում է «Կորա», մարտկոցի յուրաքանչյուր վերալիցքավորումից հետո 100 կիլոմետր հեռավորության թռիչք կարող է իրականացնել:
Kitty Hawk ընկերության կայքում ասվում է, որ սարքը ստեղծվել է Նոր Զելանդիայում: Այն մարդու միջամտության հնարավորությամբ ավտոմատ կառավարում կունենա:
Նոր Զելանդիայի կառավարությունը աջակցել  է մշակողներին, քանի որ ձգտում է նվազեցնել մթնոլորտում ջերմոցային գազերի արտանետումները:

Компания, которая финансируется одним из основателей Google Ларри Пейджем, продемонстрировала прототип беспилотного электросамолета с возможностью вертикального взлета и посадки, который способен развивать скорость до 180 км в час, передает BBC.
Аппарат, получивший название «Кора», имеет дальность полета в 100 км после каждой подзарядки батарей.
На сайте компании Kitty Hawk говорится, что аппарат был разработан в Новой Зеландии. Он будет иметь автоматическое управление с возможностью вмешательства человека.
Правительство Новой Зеландии поддержало разработчиков, так как стремится к снижению выбросов парниковых газов в атмосферу.
«В Новой Зеландии мы проводим радикальную политику по снижению до нуля выбросов парниковых газов к 2050 году», - заявила министр науки доктор Меган Вудс.
Компания сообщила, что поддерживает контакт с регулирующими органами в Новой Зеландии, однако отказалась назвать дату начала эксплуатации летательного аппарата.