Ֆրանսիան անհրաժեշտ է համարում Սիրիայի ճգնաժամը լուծելու համար դիվանագիտական մեթոդներին վերադառնալը: Այս մասին ազգային հեռուստատեսության եթերում ելույթի ժամանակ ասել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ Լե Դրիանը:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, Լե Դրիանը կարեւորել է Սիրիայում հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունները վերսկսելու կարեւորությունը, ինչպես նաեւ նշել է, որ Ֆրանսիան, մտադիր է այս գործընթացում նախաձեռնությունն իր վրա վերցնել:
Նախարարի խոսքով՝ հաջորդ շաբաթ Ֆրանսիան մի շարք նոր առաջարկներ կներկայացնի Սիրիայում հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար: Ապրիլի 16-ին համապատասխան նախաձեռնությունը կներկայացվի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մակարդակով: Բացի դրանից, Ֆրանսիայի իշխանություններն իրենց առաջարկները կներկայացնեն Բրյուսելում կայանալիք Եվրամիության արտգործնախարարների հանդիպմանը:

Франция считает необходимым вернуться к дипломатическим методам урегулирования сирийского кризиса. Это следует из заявлений, которые сделал сегодня глава французского Министерства иностранных дел Жан-Ив Ле Дриан, выступая в эфире национального телевидения.
Как сообщает ТАСС, Ле Дриан подчеркнул важность возобновления переговоров о политическом урегулировании конфликта в Сирии, а также отметил, что именно Франция намерена взять на себя инициативу в этом процессе.
По словам министра, на следующей неделе Франция выдвинет ряд новых предложений для мирного урегулирования конфликта в Сирии. Так, в понедельник, 16 апреля, соответствующая инициатива будет выдвинута на уровне Совета Безопасности ООН. Кроме того, французские власти озвучат свои предложения на встрече глав МИД стран Евросоюза, которая пройдет в Брюсселе.