Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի ուղերձ է հղել ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ։
1915 թվականը հայ ժողովրդի պատմության մեջ մտավ որպես Օսմանյան Թուրքիայում պետականորեն իրականացված հրեշավոր ծրագրի՝ Հայոց ցեղասպանության տարի:
Եվ ապրիլի 24-ին ողջ հայ ժողովուրդը սգում ու խոնարհվում է Եղեռնի նահատակների սուրբ հիշատակի առջեւ: Դա հարգանքի տուրք է 1,5 միլիոն մեր հայրենակիցներին՝ անմեղ երեխաների, ծերերի ու կանանց, մշակույթի ու արվեստի գործիչների, պետական ու քաղաքական այրերի, հասարակ մարդկանց, որոնք թուրքական յաթաղանի զոհ դարձան միայն այն բանի համար, որ հայ էին: Հարյուր հազարավոր մարդիկ դարձան տարագիր՝ թողնելով տուն ու տեղ եւ ապաստան գտնելով աշխարհի տարբեր ծայրերում:
Մեր ժողովուրդը կարողացավ վերապրել այդ արյունալի աղետը եւ ոչ միայն վերապրել, այլեւ նորից կառուցել տուն ու օջախ, շենացնել հարազատ հողը եւ պաշտպանել այն՝ տոնելով մեծ հաղթանակներ: Այդ հաղթանակների հավաստիքն այսօր ազատ, անկախ ու ինքնիշխան հայկական երկու հանրապետություններն են, որոնք մեր մաքառող ու արարչագործ ժողովրդի,  սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների միասնական ջանքերի ու նվիրումի շնորհիվ հաստատուն քայլերով ընթանում են դեպի հուսալի ապագա:
Մեծ եղեռնը համայն հայության խոր ցավն է ու չսպիացող վերքը, որը պարտավորեցնում է մեզ՝ միշտ լինել զգոն ու աչալուրջ, անել հնարավորը հայոց անկախ պետականության շարունակական ամրապնդման ու զորացման ուղղությամբ: Լինել կուռ, համախմբված ու միասնական, հավատալ ու ապավինել սեփական ուժերին՝ ամեն ինչից վեր դասելով համազգային շահն ու արժեքները. սա՛ է մեր ժողովրդի առաջընթացի միակ ճանապարհը, սա՛ է Հայոց ցեղասպանության կարեւորագույն դասը»:

President of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic), Bako Sahakyan, on Tuesday issued an address on the 103rd anniversary of Armenian Genocide.
“The year of 1915 made it into the history of the Armenian people as the year of the Armenian Genocide - the villainous program implemented in the Ottoman Empire at a state level,” the address reads, in particular. “On 24 April. the whole Armenian people mourns and bows before the sacred memory of the Genocide martyrs. It is a tribute to 1.5 million our compatriots, innocent children, elderly people and women, workers of culture and arts, state and political figures, ordinary people who have fallen victims of Turkish scimitar only because they were Armenians. Hundreds of thousands of people became refugees leaving their homes and finding shelter in different corners of the world.
“Our people managed to survive this bloody catastrophe, not only to survive, but also build new homes and hearths, develop their native land and defend it, celebrating great victories. The guarantees of these victories today are the two free, independent and sovereign Armenian republics that due to the united efforts and dedication of our hardworking and creative people, our sisters and brothers from the Diaspora, are steadfastly moving towards a reliable future.
“The Genocide is severe pain and open wound of the entire Armenian people, which obliges us always be on alert and vigilant, do everything possible for the continuous development and strengthening of the independent Armenian statehood. To be firm, consolidated and united, believe and rely on our own strength, considering national interests and values above everything else. This is the only way of our people’s progress; this is the most important lesson of the Armenian Genocide.”