Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) մոնիթորինգի հանձնաժողովը կոչ է արել Թուրքիային հետաձգել վաղաժամկետ նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք նախատեսված են հունիսի 24-ին: Հանձնաժողովը կարծում է, որ «անհնար է ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնել արտակարգ դրության եւ Թուրքիայի հարավ-արեւելքում անվտանգության ծառայությունների կողմից մշտական գործողությունների իրկանացման պայմաններում»:
Հանձնաժողովի հայտարարության մեջ նշվում է, որ ընտրությունները, որոնք կանցկացվեն ժամկետից մեկ ու կես տարի շուտ, «շատ քիչ ժամանակ են թողնում, որպեսզի կուսակցությունները ավարտեն ընտրությունների նախապատրաստական աշխատանքները»:
«Ընտրությունների մասին օրենքում կատարված փոփոխությունները խորհրդարանի կողմից ընդունվել են հայտարարված ընտրություններից ընդամենը մեկ ամիս առաջ: Այս փոփոխությունները զգալիորեն փոխում են ընտրությունների եւ ընտրարշավի կանոնները: Դրանք ներառում են նախընտրական դաշինքների ձեւավորման հնարավորությունը, որոնք մինչ օրս հնարավոր չէին », - ասվում է հայտարարության մեջ:
Բացի դրանից, նշվում է, որ անհնար է ժողովրդավարական ընտրություններ իրականացնել արտակարգ դրության պայմաններում:
«Բազմաթիվ լրատվամիջոցներ փակվել են կամ իշխանամետ գործարարների կողմից գնվել: Վերջերս ընդունված օրենքը խստացրել է առցանց հեռարձակման հսկողությունը: Սա էլ ավելի է նվազեցրել ընտրական շրջանում անհրաժեշտ ժողովրդավարական քննարկումների հարթակը, ինչը պահանջում է լրիվ եւ ճշգրիտ տեղեկատվության հասանելիություն, որպեսզի ընտրողների համար ապահովվի թեկնածուների միջեւ գիտակցված ընտրություն կատարելու հնարավորությունը»,-նշել է հանձնաժողովը:
Մատնանշելով նոր ընտրական համակարգի դրույթները, հանձնաժողովը մտահոգություն է հայտնել ընտրատեղամասերում ոստիկանական ուժերի հնարավոր ներկայության առնչությամբ, որոնք ընտրողների համար զսպող գործոն են հանդիսանում:
«Այս բոլոր գործոնները միասին լուրջ մարտահրավեր են նետում ընտրությունների ժողովրդավարական բնույթին: Այսպիսով, հանձնաժողովն առաջարկում է, որ թուրքական իշխանությունները հետաձգեն ընտրությունները», - ասված է հայտարարության մեջ:

Мониторинговый комитет Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) призвал Турцию отложить досрочные  президентские и парламентские выборы, намеченные на 24 июня. В комитете считают, что «невозможно провести подлинно демократические выборы в условиях чрезвычайного положения и постоянных операций служб безопасности на юго-востоке Турции».
В заявлении комитетат отмечается, , что выборы, которые будут проводиться за полтора года раньше срока,   «оставляют слишком мало времени, чтобы политические партии завершили свою подготовку к выборам».
«Поправки к закону о выборах были приняты парламентом всего за месяц до того, как были объявлены досрочные выборы. Эти поправки существенно меняют правила выборов и избирательной кампании. Они включают в себя возможность формирования предвыборных альянсов, которые до сих пор не были возможны », - отмечается в заявлении.
Кроме того, отмечается, что невозможно  провести подлинно демократических выборов в условиях режима ЧП.
«Многочисленные СМИ были закрыты или куплены проправительственными бизнесменами. Недавно принятый закон ужесточил контроль онлайн-вещания. Это еще больше сузило пространство для демократических дискуссий, необходимых в период выборов, что требует доступа к полной и точной информации, чтобы обеспечить способность избирателей сделать осознанный выбор между кандидатами », - сказал комитет.
Указывая на положения в новой избирательной системе,  комитет выразил свою озабоченность по поводу возможного присутствия полицейских сил на избирательных участках, которые служат сдерживающим фактором для избирателей. «Все эти факторы в совокупности серьезно бросают вызов демократическому характеру выборов. Таким образом, Комитет рекомендует турецким властям отложить выборы », - говорится в заявлении.