Մայիսի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության Նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ:
Իրանի նախագահը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետ ընտրվելու կապակցությամբ եւ մաղթել հաջողություններ այդ պատասխանատու պաշտոնում:
Նիկոլ Փաշինյանը եւ Հասան Ռոհանին քննարկել են հայ-իրանական բարեկամական հարաբերություններին եւ համագործակցությանը վերաբերող, ինչպես նաեւ միջազգային եւ տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցեր:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերջին զարգացումների վերաբերյալ։ Այդ համատեքստում կողմերը հույս են հայտնել, որ հնարավոր կլինի բանակ­ցությունների արդյունքում հասնել ստեղծված իրավիճակի կարգավորմանը:
Երկուստեք կարեւորվել են բոլոր ոլորտներում փոխշահավետ գործընկերության առավել խորացման, ինչպես նաեւ ընթացիկ համատեղ ծրագրերի արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը՝ առավելագույնս օգտագործելով առկա ողջ ներուժը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանն ու Հասան Ռոհանին պայմանավորվածություն են ձեռք բերել համաձայնեցնել առաջիկա հանդիպումների ծրագրերը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян 13 мая провел телефонный разговор с  президентом Ирана Хасаном Роухани.
Президент Ирана поздравил Никола Пашиняна с избранием на пост премьер-министра Армении и пожелал успехов в этой ответственной должности.
Пашинян и Роухани обсудили вопросы углубления двусторонних отношений.
Пашинян и Роухани обсудили вопросы армяно-иранских дружественных отношений и сотрудничества, а также международной и региональной повестки.
Состоялся обмен мнениями по ситуации вокруг иранской ядерной программы. В этом контексте собеседники выразили надежду на урегулирование проблемы путем переговоров.
Стороны отметили необходимость углубления взаимовыгодного партнерства во всех областях, а также эффективной реализации совместных проектов с использованием всего имеющегося потенциала.