Մայիսի 24-ին Ժելեզնոդորոժնիի շրջանային դատարանը վճիռ կայացրեց «Դոնսկոյ ալյանս» ՍՊԸ-ի տնօրեն Վարդան Իսրայելյանի նկատմամբ, ով զբաղվում էր «Եվրոպեյսկիյ» բնակելի թաղամասում շենքերի կառուցմամբ, փոխանցում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ն:
Գործարարը, որի մեղքով հարյուրավոր մարդիկ մնացել են առանց բնակարանների, սակայն՝ բանկային պարտքերով, դատապարտվել է 7 տարվա ազատազրկման: Իր պատիժը նա կկրի ընդհանուր ռեժիմի գաղութում: Դատարանը պարտավորեցրել է նրան նաեւ փոխհատուցում վճարել տուժածներին:
Հիշեցնենք, որ 18 բնակելի շենքերը «Եվրոպեյսկիյ» բնակելի թաղամասում պետք է հանձնվեին դեռ երկու տարի առաջ: Սակայն, ինչպես պարզվել է, ստացված փողերը ներդրվել են ոչ միայն շինարարության մեջ, այլ յուրացվել են տարբեր եղանակներով: Արդյունքում շինարարությունը դադարեցվել էր: Այդ ժամանակահատվածում շահագործման էր հանձնվել միայն վեց բարձրահարկ շենք: Պաշտոնական վարկածի համաձայն՝ գողացվել է մոտ 3 միլիարդ ռուբլի:
Վարդան Իսրայելյանը գործարք է կնքել հետաքննության հետ՝ հույս ունենալով ավելի մեղմ պատիժ ստանա: Նրան մինչեւ տասը տարի ազատազրկում էր սպառնում: Սակայն խաբված մարդկանց խնդիրը դեռ լուծված չէ:

В Железнодорожном районном суде 24 мая вынесли приговор гендиректору ООО «Донской альянс» Вардану Исраеляну, который вел строительство домов ЖК «Европейский», передает КП.
Бизнесмена, по вине которого сотни людей остались без квартир и жилья, но с долгами перед банками, приговорили к семи годам. Отбывать наказание он будет в колонии общего режима. Суд также обязан его выплатить компенсации пострадавших.
Напомним, сдать 18 многоквартирных домов ЖК «Европейский» должны были еще два года назад. Но, как выяснилось, полученные деньги вкладывали не только в строительство, а уводили различными путями. В результате стройка остановилась. К этому моменту были сданы только шесть высоток. Согласно официальной версии, похищено порядка трех миллиардов рублей.
Вардан Исраелян заключил сделку со следствием, рассчитывая на более мягкое наказание. Грозило ему до десяти лет лишения свободы. А вот проблема обманутых людей еще не решена.