Արմավիրի մարզի Արագած, Ամբերդ, Աղավնատուն եւ Լեռնամերձ համայնքներում հունիսի 20-ին տեղացած կարկուտը զգալի վնասներ է հասցրել: Ամբերդ գյուղի բնակիչները NEWS.am-ի հետ զրույցում պատմեցին, թե ինչ վնասներ են կրել:
Գյուղի բնակիչներից Ռուստամ Ղարիբյանն ասաց՝ ամբողջ բերքը կարկտահարվել է, իսկ դա իր ընտանիքի ապրուստի միակ միջոցն էր. «Կարկուտը լոբին ջնջխել տարել է։ Մենակ վարուցանքը մի 60 հազար դրամ է կազմել, սերմն էլ՝ թանկ: Էս մի փոքր տեղի համար էդքան եմ ծախսել, մարդիկ 4 հազար դրամով սերմ են առնում ցանում։ Սա մեր ընտանիքի միակ եկամուտն է, դրսում էլ մարդ չունենք, որ փող ուղարկի: Սպասում էինք՝ բանջարեղենը հավաքեինք գոյատեւեինք, էն էլ վարի գնաց ամբողջը»,- ասաց Ռուստամ Ղարիբյանը։
Նրա համագյուղացիներից Հովակիմ Գրիգորյանն էլ հավելեց, թե բանջարեղենն այնքան է վնասվել, որ մթերման ենթակա չէ: «Գարնանից սերմն առել, գցել, քաղհանել ենք, որ կուկուռուզ լիներ, էն էլ կարկուտը փչացրեց: Ամեն ինչ ավերվել ա, զավոդ էլ բան չեմ կարա հանձնեմ: Հիմա ոչինչ չունենք, վաճառքի ենթակա ոչինչ չկա»,-սրտնեղեց Գրիգորյանը:
Նշենք, որ կարկտահարությունից հետո Արմավիրի մարզպետ Գագիկ Միրիջանյանն այցելել է Արմավիրի համայնքներ՝ ուսումնասիրելու, թե որքան են կարկուտից տուժել գյուղացիական տնտեսությունները: Կարկուտից տուժած համայնքներ են այցելել նաեւ գյուղատնտեսության նախարարությունից՝ վնասի չափը ճշտելու եւ փոխհատուցման տարբերակներ մշակելու համար:

Выпавший в общинах Арагац, Амберд, Агавнатун и Лернамердз град нанес существенные урон. Жители села Амберд в беседе с Новости Армении-NEWS.am рассказали, о нанесенных градом убытках.
Один из жителей села Амберд Рустам Гарибян жалуется, что испорчен весь его урожай, являющийся единственным источником дохода для его семьи. «Вся фасоль просто уничтожена. Расходы только на посевы составили 60 тыс. драмов. Семена тоже стоят дорого. Люди покупают семена по 4 тыс. драмов. Это единственный источник дохода для моей семьи. Мы ожидали сбора урожая,  но все испорчено»,- сказал Рустам Гарибян.
Другой сельчанин Оваким Григорян добавил, что овощи настолько повреждены, что не сгодятся для заготовок. «С весны мы засеяли кукурузу, но град все испортил, разрушил настолько, что даже сдать в завод. У нас ничего не осталось, ничего не подлежит продаже»,- жалуется Оваким Григорян.
Напомним, что губернатор Армавирской области Гагик Миринджанян посетил общины Армавира, дабы выяснить, какие убытки понесли сельхозсубъекты из-за града. Также сюда прибыли специалисты из министерства сельского хозяйства, чтобы оценить размеры ущерба и разработать варианты компенсаций.