Իրանի խորհրդարանում հատուկ կոմիտե է ստեղծվել, որը պետք է զբաղվի նավթն ապրանքով փոխանակելու հարցերով: Ինչպես հայտարարել է իրանցի պատգամավոր Ասադոլլահ Ղարեխանին, սա պետք է Իրանին օգնի հաղթահարել ԱՄՆ առաջիկա պատժամիջոցների հետեւանքները, փոխանցում է PressTV-ն:
Նրա խոսքով՝ իրանական հում նավթի ձեռքբերման պայման կդառնան ապրանքները, ինչը կսահմանափակի Իրանում նավթի արտահանման կրճատման հետեւանքները (պատժամիջոցների վերականգնումից հետո): «Բանկային խնդիրների պատճառով մենք չենք կարող դոլար եւ եվրո օգտագործել (նավթի վաճառքի համար): Այս պատճառով մենք ապրանք կներմուծենք երկրներից, որոնք նավթ են գնում, ինչպիսին են Հնդկաստանը, Չինաստանը եւ Հարավային Կորեան, ինչպես եղել է պատժամիջոցների նախորդ ռաունդի ժամանակ»,- նշել է նա:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ն դուրս է եկել իրանական միջուկային համաձայնագրից: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է  նոյեմբերի սկզբից Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերականգնման մասին: Դրանից զատ, Վաշինգթոնը փորձում է հասնել նրան, որ երկրները հրաժարվեն իրանական նավթի ներմուծումից՝ սպառնալով պատժամիջոցներով:

В парламенте Иране создан специальный комитет, который будет заниматься вопросами бартера нефти на товары. Как заявил иранский депутат,  Ассадолла Карехани это должно помочь Ирану преодолеть последствия предстоящих санкций США, передает PressTV․
По его словам, условиям для приобретения иранской сырой нефти станут товары, что ограничит последствия сокращения экспорта нефти в Иране (после возобновления санкций). «Мы не можем использовать  доллары и евро (для продажи нефти) из-за банковских проблем. Поэтому мы будем импортировать товары у стран, который покупают нефть таких как Индия, Китай и Южная Корея, как это было во время предыдущего раунда санкций», - отметил он.
Напомним, что США вышли из иранского ядерного соглашения. Президент Дональд Трамп заявил о возобновлении сакнций против Ирана с начала ноября. Кроме того, Вашингтон добивается, чтобы страны отказались от импорта иранской нефти, угрожая санкциями.