Հուլիսի 5-ին Եվրոպայի խորհրդի (այսուհետ՝ ԵԽ) ՄԱՆԻՎԱԼ հանձնախմբի 56-րդ լիագումար նիստի շրջանակներում հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետության փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման (ՓԼ/ԱՖ) դեմ պայքարի համակարգի՝ 2015 թվականին ՖԱԹՖ-ի 2013թ. Մեթոդաբանությամբ իրականացված 5-րդ փուլի գնահատման հաշվետվությամբ վերհանված խնդիրների առնչությամբ երկրի կողմից իրականացված քայլերի վերաբերյալ առաջընթացի հաշվետվությունը։ Առաջընթացի հաշվետվության եզրահանգմամբ, ՀՀ-ն զգալի առաջընթաց է արձանագրել ՖԱԹՖ-ի 1-ին (Ռիսկերի գնահատումը և ռիսկահենք մոտեցման կիրառությունը), 7-րդ (Զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման ֆինանսավորմանն առնչվող թիրախային ֆինանսական պատժամիջոցները) և 8-րդ (Շահույթ ստանալու նպատակ չհետապնդող կազմակերպությունները) հանձնարարականների իրագործման ուղղությամբ։ Այս մասին տեղեկացնում են Կենտրոնական բանկից:
Մասնավորապես․
• ՖԱԹՖ 1-ին հանձնարարականի մասով․ Փողերի լվացման, ահաբեկչության ֆինանսավորման և զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման ֆինանսավորման դեմ պայքարի հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից հաստատվել է ՀՀ-ում ՓԼ/ԱՖ ազգային ռիսկերի գնահատման (ՌԱԳ) վերանայված մեթոդաբանությունը, որի հիման վրա շահագրգիռ գերատեսչությունների կողմից վերանայվել են ՌԱԳ մի շարք ոլորտներ, այդ թվում՝ ՓԼ սպառնալիքները և միտումները, լատենտային հանցավորությունը, անդրսահմանային հոսքերը, ստվերային տնտեսության և կոռուպցիայի մակարդակը, ինչպես նաև առևտրային և ոչ առևտրային կազմակերպությունների՝ ՓԼ/ԱՖ տեսանկյունից չարաշահման ռիսկը:
• ՖԱԹՖ 7-րդ հանձնարարականի մասով․ Մշակվել և ՀՀ ազգային ժողովի կողմից ս.թ․ մարտի 1-ին ընդունվել է «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքը, որով սահմանվել է զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման ֆինանսավորման առնչությամբ թիրախային ֆինանսական պատժամիջոցների կիրառման պարտականությունը։
• ՖԱԹՖ 8-րդ հանձնարարականի մասով․ Իրականացվել է ոչ առևտրային կազմակերպությունների՝ ԱՖ տեսանկյունից չարաշահման ռիսկայնության ուսումնասիրություն ըստ վերջինների գործունեությունը կարգավորող օրենքների, ինչպես նաև ըստ ԱՖ տեսանկյունից ռիսկային երկրների հետ հնարավոր առնչությունների: Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանը լավ առաջընթաց է արձանագրել 2015 թվականի գնահատման հաշվետվությամբ վերհանված՝ տեխնիկական համապատասխանությանն առնչվող խնդիրների լուծման ուղղությամբ, ինչի արդյունքում որպես «մասամբ համապատասխանող» գնահատված 5 հանձնարարականից 2-ը (Հանձնարարականներ 1 և 7) վերագնահատվել են որպես «հիմնականում համապատասխանող»։ Եվս մեկ հանձնարարականի (Հանձնարարական 8) գնահատականը «հիմնականում համապատասխանող»-ից բարձրացվել է «համապատասխանող»։

YEREVAN. - The Council of Europe (CoE) MONEYVAL committee on Thursday adopted the First Regular Follow-Up Report on 5th round assessment of Armenian’s AML/CFT framework, informed the Central Bank of Armenia.
First Regular Follow-Up Report on measures taken to address the shortcomings identified by the 5th round assessment of Armenian’s anti-money laundering and counter terrorism financing (hereinafter: AML/CFT) system conducted by the MONEYVAL committee in 2015 in accordance with the FATF 2013 Methodology.
The Follow-up Report ascertains significant progress made by Armenia in relation to FATF Recommendations 1 (Assessing risks & applying the risk-based approach), 7 (Targeted financial sanctions related to proliferation) and 8 (Non-profit organizations). In particular:
In relation to FATF Recommendation 1: The revised methodology for Armenia’s ML/TF national risk assessment has been approved by the Standing Committee on Combating Money Laundering, Terrorism Financing and Proliferation Financing in the Republic of Armenia (hereinafter: the Interagency Committee), based on which stakeholder authorities have updated the NRA in a number of sectors, including ML threats and trends, latent criminality, cross-border flows, shadow economy and corruption, as well as the risk of commercial and non-profit organizations’ misuse for ML/TF purposes.
In relation to FATF Recommendation 7: “Amendments and supplements to the Republic of Armenia Law on Anti-Money Laundering and Countering Terrorist Financing” have been developed and adopted by the National Assembly on 1 March, 2018, which stipulate, inter alia, the obligation of applying targeted financial sanctions related to proliferation financing.
In relation to FATF Recommendation 8: Assessment of misuse of non-profit organizations’ for TF purposes has been conducted with reference to the legislative framework governing their operation as well as the possible interaction with the countries characterized as high risk in terms of FT.
Overall, Armenia has made good progress in addressing the technical compliance deficiencies identified in its 5th round MER of 2015 and has been re-rated on 2 out of 5 recommendations (Recommendations 1 and 7) which were rated PC in the MER. One other recommendation (Recommendation 8) was re-rated from LC to C.