ՀԱԷԿ-ի անվտանգությունը բարձր մակարդակում է գտնվում: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 12-ին, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանի՝ ՀԱԷԿ այցելության ժամանակ նշել է ատոմակայանի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը:
ԱԻՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Ռոստոմյանը ծանոթացել է ընկերության եւ այնտեղ պահպանության ծառայություն իրականանցող  հատուկ հրշեջ ջոկատի ընթացիկ աշխատանքին:
Հրավիրված խորհրդակցության ժամանակ ԱԻ նախարարը նշեց, որ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի անվտանգ գործունեության կարեւոր բաղադրիչն է նաեւ ՀՀ ԱԻՆ ՀԱԷԿ-ի հատուկ հրշեջ ջոկատի աշխատանքը, եւ այս առումով էլ ավելի պատասխանատվությամբ եւ ուշադրությամբ պետք է շարունակել աշխատանքները:
ՀԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանն իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ ԱԻՆ ՓԾ փրկարար ուժերի վարչության ՀԱԷԿ-ի հատուկ հրշեջ ջոկատի անձնակազմին՝ նշելով, որ ջոկատն իր առջեւ դրված խնդիրները՝ մասնավորապես հրդեհային անվտանգությունը եւ նախապահպանությունը, իրականացնում է բարձր մակարդակով:
Հանդիպման ընթացքում նախարարին ներկայացվեցին ընթացիկ աշխատանքներն ու խնդիրները: Խորհրդակցության ժամանակ  ՀՀ ԱԻ նախարար Հ. Ռոստոմյանը համագործակցության եւ տեխնիկական հագեցվածության մասին հարցեր առաջադրեց. որոշվեց տեղեկատվական կապն առավել ուժեղացնել: ՀԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մ. Վարդանյանը նշեց, որ ՀԱԷԿ-ի անվտանգության նկատառումներից ելնելով, իրականացվել են ինքնագնահատման մասնագիտական սթրես թեստեր, եւ երաշխավորեց, որ ՀԱԷԿ-ի անվտանգությունը բարձր մակարդակում է գտնվում:
Նախարար Ռոստոմյանը շրջեց նաեւ տուրբինային արտադրամասում, եղավ բլոկի կառավարման վահանակում, ծանոթացավ կայանի շենքային պայմաններին, տեխնիկական զինվածությանն ու խնդիրներին, որտեղ նախարարին ներկայացվեցին նոր սարքավորումները եւ հների արդիականացման տարբերակները:

Безопасность ААЭС находится на высоком уровне. Об этом заявил во время визита главы МЧС Армении Грачья Ростомяна на ААЭС 12 июля генеральный директор атомной станции Мовсес Варданян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МЧС Армении, Ростомян ознакомился с текущей работой компании и специального пожарного отряда, осуществлявшего здесь службу защиты.
В ходе созванного совещания Ростомян отметил, что важным компонентом безопасной эксплуатации Армянской атомной электростанции является также работа специального пожарного отряда ААЭС МЧС Армении, и в этом плане необходимо с еще большей ответственностью и вниманием продолжать свою работу.
В свою очередь, генеральный директор ААЭС Мовсес Варданян отметил, что упомянутый отряд осуществляет поставленные перед ним задачи на самом высоком уровне.
В ходе встречи министру также были представлены текущие работы и проблемы. Ростомян выдвинул вопросы по сотрудничеству и технической оснащенности, было решено еще больше укрепить информационную связь. А Варданян отметил, что, исходя из соображений безопасности ААЭС, были осуществлены профессиональные стресс-тесты самооценки, заверив при этом, что безопасность ААЭС находится на высоком уровне.