Ղրղզստանում Հայաստանի քաղաքացի Լենիկ Ստեփանյանը 5 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել խիստ ռեժիմով գաղութում: Նա մեղադրվում է դիտավորյալ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու մեջ:
Մեղադրյալի հարազատներից Անտոնինա Կվաստիանին  վճիռը անօրինական եւ չհիմնավորված է համարում՝ հայտարարելով, որ կբողոքարկեն այն։
Հուլիսի սկզբին Ստեփանյանը փորձել է ինքնասպան լինել դատարանի դահլիճում։ Նա պնդում է, որ անմեղ է։
Ըստ մեղադրանքի՝ 2018 թվականի փետրվարի 23-ին Կանտի սրճարաններից մեկում Լենիկ Ստեփանյանի եւ տուժող Ռինատ Իսլամկուլովի միջեւ տարաձայնություն է առաջացել, որը վեճի է հանգեցրել։
Կվաստիանիի խոսքով, տուժողն ու Լենիկը քաշքշել են իրար, որից հետո վեճը դադարել է։ Իսկ փետրվարի 27-ին Ռինատ Իսլամկուլովը դիմել է ոստիկանություն։ Նրա խոսքով, տուժողը ձեւացրել է, թե վերքերը ծեծկռտուքի հետեւանքով է ստացել։

В Кыргызстане гражданин Армении Леник Степанян приговорен к 5 годам лишения свободы в колонии строгого режима. Его обвиняют в в умышленном причинении тяжкого вреда здоровью.
Родственница подсудимого Антонина Квастиани считает приговор незаконным и необоснованным, заявив, что он будет обжалован, передает портал ИА «24.kg».
В начале июля Степанян пытался покончить с собой в зале суда. Он настаивает на своей невиновности.
По версии обвинения, 23 февраля 2018 года в одном из кафе Канта между Леником Степаняном и потерпевшим Ринатом Исламкуловым произошла недомолвка, переросшая в драку. В результате потерпевший написал заявление в милицию, иностранца задержали и поместили в СИЗО.
По словам Квастиани,потерпевший и Леник «толкнули друг друга, и на этом конфликт был исчерпан. А 27 февраля Ринат Исламкулов написал заявление в милицию». По ее словам, потерпевший сымитировал травмы, якобы полученные от избиения.