Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ պարզելու Հովհաննես Այվազովսկու՝ «Նավը ծովում» կտավի ձեռք բերման հանգամանքները:
Քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ նախնական տվյալներով՝ 2017 թվականին «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամի պաշտոնական կայք-էջում հրապարակվել է տեղեկատվություն՝ հիմնադրամի կողմից ՀՀ երրորդ նախագահին ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու՝ «Նավը ծովում» կտավը նվիրելու վերաբերյալ, որից հետո մամուլում հրապարակումներ են եղել այն մասին, որ կտավը հափշտակված է:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ 2011 թվականի հունվարի 13-ին «Ռուսական ոսկի» կորպորացիայի տնօրենի՝ ՌԴ-ում գտնվող բնակարանից ավազակային հարձակմամբ հափշտակվել են բազմաթիվ կտավներ, այդ թվում՝ Հովհաննես Այվազովսկու՝ առանձնապես խոշոր չափի արժողության «Նավը ծովում» կտավը:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առկա է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 216-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափի գույք ձեռք բերելու կամ իրացնելու դեպքի առթիվ:
Կատարվում է նախաքննություն, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ կտավի ձեռք բերման աղբյուրը, բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

В Главном управлении по борьбе  с  коррупцией, преступлений  против  собственности и киберпреступлений Следственного Комитета Армении расследуются обстоятельства приобретения  картины Ованеса Айвазовского «Корабль в  море». Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе ведомства.
Согласно предварительным данным, в 2017 году на официальном сайте  благотворительного фонда «Пюник» была  опубликована информация о  том, что  фонд подарил третьему  президенту  Армении Сержу Саргсяну – полотно великого мариниста  Ованеса Айвазовского «Корабль в  море». После  этого в  СМИ появились публикации о том, что полотно украдено.
Также, в СК получил данные о том, что 13 января 2011 года из московской квартиры  главы корпорации «Русское  золото» во время разбойного нападения были похищены картины, в том числе  и  работа Айвазовского «Корабль в  море», представляющяя особую ценность.
Ведется следствие, проводятся следственные  и другие мероприятия для выяснения  всех обстоятельств приобретения картины.