Վերաքննիչ դատարանը քիչ առաջ ազատ արձակեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: Այս մասին դատարանից հաղորդում է NEWS.am-ի թղթակիցը:
Նշենք, որ բողոքը քննել է դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը: Նա խորհրդակցական սենյակ էր հեռացել ուրբաթ՝ օգոստոսի 10-ին: Վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից՝ այսօր դատարանը բավարարեց պաշտպանական կողմի բողոքը:
Լրագրողների հետ զրույցում Քոչարյանի պաշտպաններից Ռուբեն Սահակյանը հայտնեց, որ դատարանը բավարարել է պաշտպանական կողմի միջնորդությունն ու վերացրել առաջին ատյանի որոշումը՝ հաշվի առնելով, որ Ռոբերտ Քոչարյանն անձեռնմխելի է:
«Ռոբերտ Քոչարյանն արդեն դուրս է եկել դատարանից եւ հեռացել է: Անձը չի կարող ենթարկվել քրեական հետապնդման եւ պատասխանատվության իր պաշտոնավարման եւ պաշտոնավարումից հետո, եթե նրա գործողությունները բխել են իր կարգավիճակից»,- ասաց Ռուբեն Սահակյանը:

YEREVAN. -- The Court of Appeal on Friday released the second president Robert Kocharyan, a source in court told Armenian News-NEWS.am.
On Friday the Court finished examining the legal defender’s appeal to commute the first-instance court’s decision on remanding their client, Armenia’s second President Robert Kocharyan, in custody. The court said they would make a public statement on Monday.
Talking to reporters, one of the lawyers Ruben Sahakyan said the court upheld the petition filed by defense and released Kocharyan taking into account his immunity.
“Kocharyan has already left the court,” he said.
Prior to this court hearing, 45 MPs had submitted a petition to the Prosecutor General’s Office, and for commuting the precautionary measure of arrest which was selected for Kocharyan. The petition, however, was rejected on Wednesday.