Թուրքիայի գերագույն դատարանը եւս մերժել է ամերիկացի պաստոր Էնդրյու Բրանսոնին ազատելու վերաքննիչ բողոքը, փոխանցում է Anadolu-ն:
Իզմիրում գերագույն դատարանն անփոփոխ է թողել ստորին ատյանի դատարանի որոշումը Բրանսոնին տնային կալանքի մեջ թողնելու մասին: Մերժվել է նաեւ ուղեւորության արգելքի չեղարկման բողոքը:
Նշենք, որ Բրանսոնի գործը Անկարայի եւ Վաշինգթոնի հարաբերությունների լարվածության պատճառներից մեկն է: Թուրքիայի իշխանությունները Բրանսոնին մեղադրում են լրտեսության, քուրդ ապստամբներին եւ անցյալ տարվա պետական հեղաշրջման փորձի կազմակերպիչներին սատարելու մեջ: Նրան սպառնում է 35 տարվա բանտարկություն: Վաշինգթոնը կարծում է, որ նա անմեղ է, եւ նրա կալանավորումն ու դատը քաղաքական դրդապատճառներով են պայմանավորված: ԱՄՆ-ն պնդում է Բրանսոնին ազատելու եւ հայրենիք վերադարձնելու մասին: Դրա հետ կապված Վաշինգթոնը պատժամիջոցներ է սահմանել 2 թուրք նախարարների դեմ: ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը նախօրեին հայտարարել էր, որ թուրք պաշտոնյաների դեմ նոր պատժամիջոցներ է պատրաստում:

Высший суд Турции также отклонил апелляцию на освобождение из-под стражи американского пастора Эндрю Брансона, передает Anadolu.
Высший суд в Измире оставил в силе решение суда нижестоящей инстанции оставить Брансона  под домашним арестом. Он также отклонил апелляцию на отмену запрета на поездки.
Отметим, что дело Брансона стало одной из причиной напряжения в отношениях Анкары и Вашингтона. Брансона турецкие власти обвиняют в шпионаже, содействии курдским повстанцам и организаторам попытки госпереворота в июле прошлого года. Ему грозит 35 лет тюрьмы. Вашингтон считает, что он невиновен, и его арест и суд обусловлен политическими мотивами. США настаивают на освобождении Брансона и его возвращении на родину. В связи с этим Вашингтон ввел санкции против двух турецких министров. Накануне Минфин США заявил, что готовит новые санкции против турецких чиновников.