Ի հիշատակ աշխարհահռչակ շանսոնյե, ՀՀ ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի՝  UWC Դիլիջան միջազգային դպրոցում նրա անունով ամենամյա կրթաթոշակ կստեղծվի: Այս մասին ասվում է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանի, Ռուբեն Վարդանյանի և Վարդան Գրեգորյանի տարածած հաղորդագրությունում։
«Շառլ Ազնավուրը ներկայացնում էր հայ մարդու պատմությունը: Լինելով փախստականների զավակ՝ նա դարձավ համաշխարհային կուռք, որն իր երաժշտությամբ եւ բնույթով մարդկայնության եւ մարդասիրության ուղերձներ էր հղում համայն աշխարհին: Նրա հմայքը, մարդու նկատմամբ անկեղծ սերը նրան հայտնի դարձրին ողջ աշխարհով մեկ: Մենք կհիշենք նրան այն ամեն համար, ինչ տվեց մեզ՝ սեր, եռանդ, ինքներս մեր եւ մեր մերձավորների նկատմամբ հավատ: Նա տարածեց այս ամենը՝ իբրև դերասան եւ երգիչ, իբրեւ մարդասեր եւ բարերար: Նա երբեք չի մոռացվի՝ առհավետ մնալով մեր սրտերում: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության առաջին իսկ օրվանից Ազնավուրը մեր կողքին էր՝ դառնալով «Ավրորա» մրցանակի շնորհման 2016թ.եւ 2017թ.արարողությունների ամենակարեւոր մասնակիցներից մեկը:
Ի հիշատակ Ազնավուրի՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ամենամյա նոր կրթաթոշակ կտրամադրի՝ որպես Երախտագիտության կրթաթոշակ: Այս կրթաթոշակները տրվում են՝ ի երախտիք ավելի քան հարյուր տարի առաջ Հայոց ցեղասպանության տարիներին հայերին ապաստան ու սնունդ տված երկրների ժողովուրդներին: Ազնավուրն այն մարդկանցից էր, որը Ֆրանսիայում ստացավ ապաստան և փառքի հասավ:
Շառլ Ազնավուրի անվան ամենամյա կրթաթոշակը Ֆրանսիայից կամ ֆրանսախոս երկրներից ուսանողներին հնարավորություն կտա սովորելու UWC Դիլիջան միջազգային դպրոցում: Այս կրթաթոշակը կմիավորի Ազնավուրի երկու հայրենիքները՝ Հայաստանն ու Ֆրանսիան, և մեզ էլ կտա հնարավորություն փառավորելու այդ կապերը և շարունակելու երախտապարտ լինել Ազնավուրին սերունդներ շարունակ»,– ասվում է հաղորդագրությունում։

The Aurora Humanitarian Initiative has announced a scholarship at UWC Dilijan, in honor and in gratitude to Charles Aznavour. This is noted in a statement by Noubar Afeyan, Vartan Gregorian, and Ruben Vardanyan, Co-Founders of the Aurora Humanitarian Initiative.
“Charles Aznavour personified the Armenian story—the child of refugees became a global idol who delivered messages of humanity through his music and his huge personality,” the statement reads. “His charisma, his worldliness, his genuine love for people took him around the world and we will all remember him for what he gave us—love, energy, faith in ourselves and our fellow man. He did this as an entertainer and philanthropist. He will not be forgotten and we will miss him.
“Aznavour lent his name and his energy to the Aurora Humanitarian Initiative from the beginning.  He was an important part of the first two Aurora Prize ceremonies in 2016 and 2017.  In his memory, the Aurora Humanitarian Initiative will launch a new annual scholarship as part of the Gratitude Scholarship Program. This program was established in gratitude to the people of the countries that offered shelter and food to those displaced by the Armenian Genocide more than a century ago. Aznavour was one of those people and he found refuge—and fame—in France.
“The new scholarship will be awarded annually to students from France—and francophonie countries—who will have the opportunity to study at UWC Dilijan. This scholarship will bring together Aznavour's two worlds—France and Armenia—and it is a small way for us to memorialize those links and to continue to thank him through the generations.”