ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կապեր է հաստատում դեմոկրատների հետ՝ պլանավորելով համատեղ աշխատել հաջորդ տարի, որը կարող է լուրջ փոփոխություն լինել Կոնգրեսի հետ աշխատանքում նրա մոտեցման հարցում, գրում է The Hill–ը։
Սպիտակ տան պաշտոնյաները պատմել են, որ սկսել են նախնական ներքին բանակցությունները, այդ թվում՝ դեմոկրատների հետ, աշխատանքի ոլորտների շուրջ, որոնք արդիական կլինեն 2019-ին, փոխանցում է Gazeta–ն։
«Նախագահը միշտ պատրաստ է գործարքի։ Միշտ»,–ասել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Շահիրա Նայթը։
Եթե միջանկյալ ընտրությունների արդյունքում դեմոկրատները մեծամասնություն ստանան ներկայացուցիչների պալատում, Թրամփը ստիպված կլինի գնալ երկպալատ փոխզիջման, որ կատարի իր նախընտրական խոստումները, պարզաբանում է պարբերականը։ Սակայն թշնամությունը Վաշինգթոնում, ամեն դեպքում, միայն ավելանալու է, կանխատեսում է The Hill–ը։
Այսպես, եթե դեմոկրատները նոյեմբերին մեծամասնություն ստանան կոնգրեսի 2 պալատներում էլ՝ սենատում եւ ներկայացուցիչների պալատում, ապա երկպալատ գործարքը փաստացի անհնար կդառնա։ Սակայն Թրամփը վտանգի է գնում բացասական պատասխան արձագանք առաջացնել հանրապետականների շրջանում, եթե նրանք գտնեն, որ ամերիկյան առաջնորդը շատ հեռուն է գնացել դեմոկրատների հետ հարաբերություններում, նշվում է նյութում։

Президент США Дональд Трамп налаживает отношения с демократами, планируя совместную работу на следующий год, что может означать серьезное изменение его подхода к работе с конгрессом США, пишет The Hill.
Чиновники из Белого дома рассказали, что начали предварительные внутренние переговоры, в том числе и с демократами, о сферах работы, которые будут актуальны в 2019 году, передает Gazeta
«Президент всегда готов к сделке. Всегда», — сказала изданию представитель Белого дома Шахира Найт.
В случае если демократы возьмут большинство в палате представителей по итогам промежуточных выборов в ноябре, Трампу придется пойти на двухпартийный компромисс, чтобы выполнить свои предвыборные обещания, поясняет издание. Однако враждебность в Вашингтоне, скорее всего, только увеличится, прогнозирует The Hill. Так, если демократы в ноябре возьмут большинство в обеих палатах конгресса — и в сенате, и в палате представителей — то это сделает двухпартийную сделку практически невозможной. Однако Трамп рискует вызвать негативную ответную реакцию в среде республиканцев, если те посчитают, что американский лидер зашел слишком далеко в отношениях с демократами, говорится в материале.
Как отмечает издание, некоторые из высокопоставленных демократов уже видят в Трампе союзника по части инфраструктурных проектов страны.
Тем не менее, в Белом доме отмечают, что с демократами будет сложно работать, если они намерены идти дальше в своих планах по широкомасштабному расследованию в отношении президентства Дональда Трампа, а также его бизнеса, говорится в материале.