Բեռլինը համարում է, որ սաուդցի լրագրող Ջամալ Հաշքաջիի մահվան վերաբերյալ Սաուդյան Արաբիայի ներկայացրած տվյալները բավարար չեն։ Այս մասին, ՌԻԱ Նովոստիի տեղեկացմամբ, ասվում է ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելի եւ ԱԳ ղեկավար Խայքո Մաասի համատեղ հայտարարության մեջ։
«Մենք ամենավճռական կերպով դատապարտում ենք հանցագործությունը։ Սաուդյան Արաբիայից ակնկալում ենք թափանցիկություն՝ մահվան եւ դրա պատճառների հանգամանքների վերաբերյալ։ Մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։ Հյուպատոսության կողմից ներկայացված տվյալներն անբավարար են»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Հաշքաջին հոկտեմբերի 2-ին փաստաթղթեր վավերացնելու համար մտել էր Թուրքիայում Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսություն եւ անհետացել։ Կարծիք կա, որ նրան այնտեղ սպանել են՝ Էր Ռիադի դեմ քննադատական հոդվածներ գրելու համար։ Սաուդյան Արաբիան այդ ամենը հերքում է։
Այս գործով ձերբակալվել է 18 մարդ, ովքեր հարցաքննվում են։ Սաուդյան իշխանությունները հայտարարում են, թե ձգտում են բացահայտել ճշմարտությունը, սակայն մինչ այդ նրանք պնդում էին, որ լրագրողը հյուպատոսությունից դուրս գալուց հետո է անհետացել

В Берлине считают недостаточными представленные Саудовской Аравией данные о гибели журналиста Джамаля Хашукджи, говорится в распространенном в субботу совместном заявлении канцлера ФРГ Ангелы Меркель и главы МИД Хайко Мааса, передает РИА Новости.
«Мы самым решительным образом осуждаем преступление. Ожидаем от Саудовской Аравии прозрачности с точки зрения обстоятельств смерти и ее причины. Ответственные лица должны быть привлечены к ответственности. Представленные данные о происходившем в консульстве недостаточны», — говорится в заявлении.
Обозреватель Washington Post Хашукджи, который в последние годы жил в США, пропал 2 октября после посещения консульства Саудовской Аравии в Стамбуле, о чем рассказала его невеста. Государственные СМИ Саудовской Аравии распространили в ночь на субботу сообщение генпрокурора страны о том, что, по предварительным данным, Хашукджи мертв, и к его гибели привела незапланированная ссора с сотрудниками консульства.
По этому делу задержаны 18 человек, которые допрашиваются, саудовские власти стремятся установить правду и привлечь к ответственности всех виновных. До этого дипмиссии королевства в Турции утверждали, будто журналист покинул консульство.