Օրերս Էջմիածնում հանդիպել եմ Վեհափառին, եւ իմացել եմ, որ ինձ կապում են ինչ-որ աղանդի հետ: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 20-ին, Լիբանանում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետի ժամանակավոր պաշտոանակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Կյանքում որևէ առնչություն չեմ ունեցել որևէ աղանդի հետ և իմ ողջ ընտանիքը հայ առաքելական եկեղեցու հետևորդ է»,- ասաց  Փաշինյանը:
Բեյրութում Նիկոլ Փաշինյանի և լիբանանահայ համայնքի հանդիպման ժամանակ նաեւ հարց է հնչել թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայոց Ամենայն կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի դեմ որոշ ժամանակ տեղի ունեցած բողոքի ակցիաների մասին, մամուլի հրապարակումների, Գնդեվանքի ճանապարհին նրա տեղաշարժը խոչընդոտելու մասին, և թե ինչո՞ւ ոստիկանությունն արագ չի արձագանքել:
Փաշինյանը նշեց, որ չի կարող միջամտել մամուլի աշխատանքին, իսկ ոստիկանությունը մի շրջան չգիտեր՝ ինչ աներ և ինչ չաներ:
ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրեց, որ Գնդեվանքի մոտակայքում տեղի ունեցած միջադեպը քննում են իրավապահները և դա անհետևանք չի մնացել:
«Ոստիկանությանը շատ ուղիղ հրաման եմ տվել, որ բացառեն Վեհափառ Հայրապետի տեղաշարժի որևէ խոչընդոտ»,- ասաց Փաշինյանը:

И. о. премьер-министра Армении Никол Пашинян сегодня, 20 октября, в ходе встречи с армянской общиной в Ливане рассказал о том, что на днях встречался в Эчмиадзине с Католикосом всех армян и узнал, что его имя связывают с какой-то сектой.
«В жизни не имел какого-либо отношения к какой-либо секте, и члены всей моей семьи являются последователями  Армянской апостольской церкви», - сказал Пашинян.
В ходе встречи Никола Пашинян с армянской общиной в Бейруте прозвучал также вопрос, связанный с акциями протеста против Католикоса всех армян Гарегина II, которые состоялись после бархатной революции.
И. о. премьер-министра также спрашивали о публикациях СМИ, пишущих о том, что в Гндеванке протестующие перекрыли дорогу Католикосу, и поинтересовались, почему полиция не отреагировала сразу же.
Пашинян отметил, что не может вмешиваться в работу СМИ, а полиция в какой-то период не знала, что ей делать, а что не делать.
В свою очередь депутат Национального собрания от фракции «Выход» Ален Симонян сообщил, что инцидент, произошедший близ Гндеванка расследуется правоохранителями, и это не оставят без последствий.
«Я дал очень прямой приказ Полиции, чтобы они исключили какие-либо препятствия в ходе передвижений Его Святейшества», - добавил Пашинян.