Հայկական ձեռնարկություններն առաջինը կզգան ԵՏՄ–ի ու Իրանի միջեւ ազատ առեւտրի գոտու տնտեսական էֆեկտը։ Այսպիսի տեսակետ է հայտնել ՀՀ փոխվարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը այսօր՝ հոկտեմբերի 22-ին, Երեւանում անցկացվող «Եվրասիական շաբաթ» միջազգային ցուցահանդեսային համաժողովի ժամանակ։
Նրա կարծիքով՝ Եվրասիական տնտեսական միության եւ Իրանի միջեւ ազատ առեւտրի գոտու ժամանակավոր համաձայնագիրը չի կարող դրական տնտեսական ազդեցություն չունենալ բոլոր կողմերի համար, քանի որ այդ համաձայնագիրը նոր հեռանկարներ է բացում Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում բիզնեսի համար:
«Հսկայական շուկա է բացվում 80 միլիոն բնակչությամբ եւ սպառման բարձր մակարդակով: Եթե բիզնեսը ճիշտ մոդելավորենք, ապա հաշվի առնելով ԵՄ երկրների, Կանադայի, ԱՄՆ-ի եւ Ճապոնիայի հետ Հայաստանի արտոնյալ ռեժիմը, ապա կարող ենք խոշոր էֆեկտ ստանալ»,–նշել է փոխվարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը։
Գրիգորյանը կարծում է, որ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների գործարար համայնքը պետք է ուսումնասիրի այդ հարցը եւ օգտագործի այն առեւտրային արբիտրաժի շրջանակներում, ինչպես նաեւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար:
Նա նաեւ հիշեցրել է, որ հայ-իրանական սահմանի վրա գործում է ազատ տնտեսական գոտի, որը նաեւ ենթադրում է որոշակի տնտեսական դիվիդենտների ստացում։
Մհեր Գրիգորյանը կարծում է, որ վավերացման գործընթացի ավարտից հետո որոշակի առեւտրային գործընթացներ կսկսվեն, եւ  հենց հայկական ձեռնարկությունները կսկսեն օգտվել առաջին ռեժիմային արտոնություններից, սակայն Եվրասիական տնտեսական միության գործարար համայնքը եւս աստիճանաբար կսկսի ներգրավվել այդ գործընթացում:
Նրա խոսքով՝  ե՛ւ արտահանման, ե՛ւ ներկրման ներուժը բավականաչափ մեծ է, եւ պարտադիր պետք է հաշվի առնել ԵՏՄ-ն Իրանի եւ Եվրամիության հետ համատեղելու հնարավորությունները։
Գրիգորյանը հիշեցրել է, որ ԵՏՄ-ն եւ Իրանը երեք տարի ժամկետով ազատ առեւտրի գոտու վերաբերյալ ժամանակավոր համաձայնագիր են կնքել եւ այդ համաձայնագրի համաձայն, ԵՏՄ-ն եւ Իրանը կնվազեցնեն մաքսատուրքերը, ինչպես նաեւ մի քանի հարյուր ապրանքի համար կվերացնեն խոչընդոտները: Ընդհանուր առմամբ, երկու կողմերի ցուցակում ընդգրկված է շուրջ 850 միավոր ապրանք:
«Միության երկրներից Հայաստանը ամենից ակտիվ առեւտուր է անում Իրանի հետ: 2017 թ. Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կազմել է մոտ 263 մլն դոլար, այդ թվում՝ Հայաստանի արտահանումը 80 միլիոնից փոքր–ինչ պակաս: Սակայն, համեմատության համար, Հայաստանի արտաքին առեւտրում Իրանի մասնաբաժինը 4 տոկոսից մի փոքր ավելի է, այն դեպքում, երբ Ղազախստանի պարագայում այն 0.7 տոկոս է,  իսկ Ռուսաստանի դեպքում՝ մոտ 0.5 տոկոս», - եզրափակեց ՀՀ փոխվարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը:

Армянские предприятия первыми ощутят экономический эффект от соглашения по зоне свободной экономической торговли между ЕАЭС и Ираном. Такое мнение в Ереване на выставочном форуме «Евразийская неделя» высказал 22 октября временно исполняющий обязанности вице-премьера Армении Мгер Григорян.
По его мнению, временное соглашение по зоне свободной торговли между Евразийским экономическим союзом и Ираном не может не иметь положительного экономического эффекта для всех сторон, поскольку это соглашение открывает новые перспективы для бизнеса Евразийского экономического союза.
«Открывается огромный рынок с 80 миллионным населением и с высоким уровнем потребления. Если правильно смоделировать бизнес, то, учитывая режим преференции Армении со странами ЕС, Канадой, США и Японией, можно получить колоссальный эффект», - пояснил и.о. вице-премьера.
Григорян считает, что бизнес сообщества из стран-членов ЕАЭС должны изучить этот вопрос и использовать в рамках торгового арбитража, а также для развития двусторонних отношений.
Он напомнил также, что на армяно-иранской границе действует свободная экономическая зона, которая также предполагает получение определенных экономических дивидендов. Мгер Григорян считает, что после завершения процесса ратификации, начнутся определенные торговые процессы и первыми режимными преференциями начнут пользоваться именно армянские предприятия, однако бизнес-сообщества ЕАЭС также начнут постепенно втягиваться в процесс.
По его словам, и экспортный, и импортный потенциал довольно большой, и обязательно необходимо будет учесть и возможности комбинирования ЕАЭС с Ираном и ЕС.
Григорян напомнил, что ЕАЭС и Иран подписали временное соглашение о зоне свободной торговли сроком на три года и по данному соглашению, ЕАЭС и Иран снизят таможенные пошлины, а также устранят барьеры для нескольких сотен товаров. Всего в списке обеих сторон около 850 товарных позиций.
«Из стран Союза Армения торгует с Ираном активнее всех. В 2017 году товарооборот Армении и Ирана составил около 263 млн долларов, в том числе экспорт Армении — чуть менее на 80 млн. Но в относительном выражении, доля Ирана во внешней торговле Армении составляет чуть больше 4%, тогда как у Казахстана – около 0,7%, а у России – около 0,5%», - заключил и.о. вице-премьера Армении.